Kontakt
dystrybutorzy
biblioteka BIM
strefa projektanta

Jakie były początki wentylacji? Historia wentylacji na świecie

Historia wentylacji
Historia wentylacji zaczyna się wraz z pojawieniem pierwszych prowizorycznych domów. To w nich dochodziło do pożarów, a zanieczyszczone powietrze dawało się we znaki ich mieszkańcom. Jakie były początki historii wentylacji?
Autor
kontrola rozprzestrzeniania dymu
Olga Budzik

Specjalista ds. Marketingu – SMAY

Początki wentylacji to nieprzyjemne zapachy i duża liczba pożarów

Badania niektórych z najwcześniejszych budynków cywilizacji minojskiej wykazały istnienie wyrafinowanych projektów wentylacyjnych, wykorzystujących wieże wiatrakowe. 4000–5000 lat p.n.e. wieśniacy z Banpo w Chinach budowali jedne z pierwszych kominów w swoich domach. Powstające w trakcie gotowania dymy znajdowały ujście w otworach wentylacyjnych na środku płaskich dachów. To wtedy prawdopodobnie zaczęła się historia wentylacji.

Prymitywne systemy wentylacyjne zostały także znalezione na stanowisku archeologicznym Pločnik (należącym do kultury Vinča) w Serbii. Ówczesne systemy wentylacyjne były wbudowane we wczesne piece do wytopu miedzi. W piecach stawianych na zewnątrz budynków znajdowały się gliniane rury wentylacyjne z setkami maleńkich otworów. Prototypowy komin zapewniał dopływ powietrza do pieca, a tym samym bezpieczne wydostanie się dymu na zewnątrz.

Początki wentylacji - 2

Zdjęcie: Schemat przekroju Wielkiej Piramidy w Egipcie. Początki wentylacji.

Wraz z pojawieniem się ognia w egipskich kuchniach człowiek odkrył potrzebę posiadania otworów wentylacyjnych, aby uwolnić dym i dostarczyć świeże powietrze. Ponieważ komfort cieplny był ściśle związany z wentylacją, zaczęto budować domy z większą liczbą otworów. Tutaj pomału rozpoczynała się historia wentylacji. Egipcjanie jako pierwsi odkryli problemy z oddychaniem, które trapiły pracujących mieszkańców tamtych terenów. Zauważyli, że osoby pracujące na zewnątrz mają mniejsze problemy z oddechem niż ci wykonujący pracę wewnątrz budynków .

Historia wentylacji miała też swoje początki w starożytnym Egipcie

Wentylacja pomieszczeń była tam bardzo istotna. W piramidach znajdują się tunele, które prowadzą od komór królewskich do wyjścia z budowli. Tunele te nie tylko pełniły funkcje religijne, ale również zapewniały odpowiednią wymianę powietrza.

Historia wentylacji - 1

Zdjęcie: Ścienne kanały na gorące powietrze, system hypocaustum.

Początki wentylacji u Rzymian wyglądały inaczej. Rzymianie natomiast już w I wieku p.n.e. opracowali system ogrzewania, który łączył wentylację ze spalaniem. Pierwotnie ogrzewał on łaźnie publiczne, a następnie przystosowano go do ogrzewania większych budynków. System hypocaustum umożliwiał przedostawanie się powietrza i efektów spalania kanałami wentylacyjnymi w ścianach na zewnątrz budynku.

Późniejsze systemy używane w Anglii działały na podobnej zasadzie. Ich zadaniem było dostarczenie świeżego powietrza z zewnątrz do budynku.

Średniowieczne początki wentylacji a zanieczyszczone powietrze i pożary

W średniowieczu zapomniano o wentylacji. Domy były słabej jakości, z małymi oknami i ograniczonym dopływem powietrza. Jednak w bogatszych domach czy kościołach stosowano pierwsze rozwiązania wentylacyjne. Przykładem jest gostyńska fara, zbudowana w latach 1418–1436. W trakcie oględzin budowli odkryto 70-centymetrowe otwory łączące się z kanałami poziomymi i pionowymi, które biegły wewnątrz muru. Próby zadymienia kanałów potwierdziły, że otwory stanowiły system wentylacyjny kościoła. Podczas wstępnych badań odkryto, że średniowieczny system wentylacyjny znajdował się w murach nawy północnej.

Ale prawdziwy rozwój wentylacji rozpoczął się dopiero w XVII w. w Anglii. Poważny problem zanieczyszczeń powierza, złe samopoczucie ludzi i liczne pożary skłoniły króla Karola I do wprowadzenia w 1631 r. nowych wytycznych budowlanych. Odtąd sufity w angielskich domach musiały mieć wysokość 10 stóp, okna musiały być znacznie większe, a kominy wyższe. Nowe zarządzenie miało zapobiec licznym pożarom i umożliwić sprawną wentylację. To był początek nowożytnej wentylacji, o której napiszemy w kolejnym wydaniu naszej gazety.

Początki wentylacji - 3

Zdjęcie: Gostyńska fara. Żródło: faragotykgostyn.pl

Dostarczamy na rynek nową jakość.
Korzystaj z modeli BIM i biblioteki Revit SMAY!

Korzyści z korzystania z bibliotek SMAY:

  • Eliminacja błędów projektowych podczas tworzenia modeli instalacji.
  • Trzy poziomy szczegółowości w widoku 3D.
  • Generacja kodu produktu celem stworzenia zestawienia i kosztorysu instalacji.
  • Szczegółowe instrukcje dotyczące poprawnego korzystania z bibliotek.
  • Swobodna wymiana aktualnych informacji pozwalająca w pełni kontrolować projekt.
Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź naszego BLOGA. Nasi eksperci dostarczą Ci pełną bazę wiedzy na temat wentylacji i ochrony przeciwpożarowej.
Potrzebujesz porady? Skontaktuj się z naszym działem doradców.
Chcesz kupić nasze produkty?

Przejdź na listę dystrybutorów i znajdź dostawcę w swoim województwie.

Zainteresowały
Cię nasze rozwiązania?

Porozmawiajmy
osobiście.