Kontakt
dystrybutorzy
biblioteka BIM
strefa projektanta

Wentylacja w biurze, czyli jak poprawić jakość środowiska wewnętrznego w budynkach?

Wentylacja w biurze
Pracownicy biur każdego dnia narażeni są na działanie różnorodnych zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Materiały budowlane i wykończeniowe, dywany, wyposażenie wnętrz czy bioareozole emitują lotne związki organiczne, które zawierają elementy biologiczne i krople wody oraz powodują wiele dolegliwości zdrowotnych. W pomieszczeniach spędzamy 90% swojego życia, nic więc dziwnego, że ich klimat ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Wentylacja w biurze staje się nie tylko wymogiem, ale również potrzebą jego użytkowników.
Autor
Monika Garbacz

Doradca techniczno – handlowy – SMAY

Projektanci i użytkownicy nie zawsze zdają sobie sprawę, do jakiego stopnia odczuwalny stan cieplny może obniżyć poziom życia i stać się nieoczekiwanym źródłem różnego rodzaju schorzeń. Dopływ świeżego powietrza oraz minimalizowanie zanieczyszczeń już u źródeł są równie ważne i tylko razem zapewnią zdrową oraz komfortową przestrzeń życia.

Istotny wpływ na odczuwanie komfortu cieplnego w pomieszczeniach zamkniętych ma temperatura oraz prędkość ruchu powietrza w strefie przebywania ludzi. Wentylacja powietrza w biurze ma wpływ na nasze samopoczucie. Poczucie dyskomfortu termicznego odczuwamy, gdy poziom aktywności nie jest zbyt wysoki, strumień nawiewanego powietrza wywołuje przeciąg, a wytworzeniu stosunkowo niewielkiej ilości energii towarzyszy bardzo szybka utrata ciepła. Odpowiednio zaprojektowana, wykonana i wyregulowana wentylacja w biurze jest zupełnie niezauważalna dla użytkownika.

Wentylacja w biurze. Nawiewniki – odpowiedź na komfort użytkowników

Zadaniem nawiewników jest nie tylko dostarczenie odpowiedniej ilości powietrza wentylującego, ale także zapewnienie jego właściwej dystrybucji, by zagwarantować przepływ powietrza w całym pomieszczeniu. Powietrze powinno być usuwane z pomieszczeń po całkowitym wykorzystaniu jego właściwości asymilacyjnych. Poprawny dobór rodzaju nawiewników oraz sposobu rozdziału powietrza oznacza właściwy przepływ nawiewanego powietrza w wentylowanym pomieszczeniu (bez powstawania tzw. martwych stref, czyli takich, w których nie zachodzi wymiana powietrza), odprowadzenie zysków ciepła lub wilgoci, a także rozcieńczenie powietrza zanieczyszczonego pyłami lub gazami aż do uzyskania ich dopuszczalnej koncentracji w powietrzu. Dlatego bardzo ważne jest prawidłowe dopasowanie nawiewników, stanowiących najważniejszy element kształtujący rozdział powietrza. Bogata oferta SMAY daje projektantom możliwość doboru właściwych rozwiązań oraz zaprojektowania systemu wentylacji do każdego typu pomieszczeń.

Wentylacja powietrza w biurze – zalety nawiewników

Największą zaletą zastosowania anemostatów jest możliwość nawiewu dużej ilości powietrza o temperaturze niższej niż temperatura w pomieszczeniu bez wywoływania dyskomfortu u ludzi. Aby przeciwdziałać zjawisku zatrzymania ciepłego powietrza w górnej części pomieszczenia, nawiewniki ALDA i SDA dostępne są z kierownicami umożliwiającymi uzyskanie nawiewu 1- ,2-, 3-, a nawet 4-kierunkowego. Zaś dzięki prostokątnym anemostatom NZD z ruchomymi kierownicami w zakresie 360°, z opcją dostosowania do indywidualnych preferencji użytkowników, można dowolnie kształtować strumień nawiewanego powietrza.

Wysoki stopień indukcji strumienia powietrza zapewniają nawiewniki szczelinowe NSAL, które umożliwiają odpowiednie ukierunkowanie strumienia powietrza poprzez indywidualnie ustawiane kierownice. Nawiewniki NSL mogą być wyposażone w od 1 do 4 szczelin z nieruchomymi, modułowymi kierownicami, a dostępne opcje to nawiew pionowy, poziomy lub ukośny z możliwością naprzemiennego ustawienia kierownic w jednej szczelinie nawiewnika.

Wentylacja w biurze - 3

Zdjęcie: ALDA

Wentylacja w biurze poprzez nawiew powietrza w pomieszczeniach wymagających wysokiego komfortu cieplnego wymaga skutecznych rozwiązań. Oferujemy zespoły nawiewne NSAL-70 i NSAL-72 przeznaczone do stałych lub zmiennych wydatków. Zespół nawiewny wyróżnia budowa płyty czołowej, umożliwiająca maksymalne wykorzystanie efektu Coandy. Specjalnie wyprofilowana powierzchnia napływu powietrza ułatwia zachowanie stałego poziomu mocy akustycznej generowanej przez zespół nawiewny.

Charakterystyczną cechą nawiewników wirowych jest zawirowywanie nawiewanej strugi do pomieszczenia, dzięki czemu powietrze znajdujące się w pomieszczeniu miesza się z powietrzem nawiewanym. W zależności od ustawienia łopatek struga powietrza może zostać skierowana wzdłuż sufitu bądź bezpośrednio w stronę strefy przebywania ludzi. W sprzedaży mamy duży wybór nawiewników wirowych. Na przykład nawiewniki wirowe ze zmienną geometrią nawiewu NWC sprawdzą się szczególnie tam, gdzie istotnym parametrem jest dokładne ustawienie prędkości końcowej nawiewanego powietrza do strefy przebywania ludzi. Regulacji dokonuje się poprzez ustawienie osobno każdego z 4 zespołów zintegrowanych ze sobą kierownic. Jedne z najpopularniejszych nawiewników NS-8 z ruchomymi kierownicami pozwalają na dowolne kształtowanie strumienia nawiewanego powietrza oraz na uzyskanie nawiewu wirowego.

Wentylacja w biurze - 2

Przykładem nawiewników wyporowych są nawiewniki typu NSCT przeznaczone do dystrybucji powietrza bezpośrednio do strefy przebywania ludzi. Wirowy sposób dystrybucji powietrza zwiększa indukcję i szybko ujednolica temperaturę powietrza w takich strefach. Powietrze z nawiewnika po natrafieniu na źródło ciepła ulega samoistnemu ogrzaniu. Powstaje komin termiczny, który unosi ogrzane powietrze i zanieczyszczenia lżejsze od powietrza ku sufitowi. Stamtąd zanieczyszczenia są usuwane odrębną instalacją wywiewną.

Do miejsc o szczególnie wysokich wymogach czystości powietrza proponujemy nawiewniki NAF z filtrem H13. Urządzenia te dystrybuują świeże powietrze oraz realizują końcowy stopień filtracji w obiektach o najwyższych wymaganiach higienicznych, np. szpitalach, laboratoriach (ze względu na zachowanie czystości badanych próbek oraz ograniczenie wydostawania się na zewnątrz szkodliwych zanieczyszczeń), pomieszczeniach związanych z przemysłem żywieniowym i farmaceutycznym, pomieszczeniach do montażu mikroelektroniki. Zastosowanie filtra absolutnego klasy H13 zapewnia bardzo wysoki stopień czystości nawiewanego powietrza.

Podczas projektowania instalacji wentylacyjnej należy pamiętać, że każdy detal decyduje zarówno o komforcie osób w budynku, jak i kosztach eksploatacji. Wentylacja powietrza w biurze może być również energooszczędna. Nawiewniki – prawidłowo dobrane do parametrów pracy, adekwatne do rodzaju pomieszczenia, jego wielkości oraz wysokości strefy przebywania ludzi – są ważnymi elementami instalacji wentylacji, kształtującymi nie tylko przepływ powietrza, ale także komfort cieplny i akustyczny w pomieszczeniu. Prędkość oraz temperatura nawiewanego powietrza powinny zostać dobrane tak, aby nie wywoływały odczucia chłodu, nadmiernego ciepła lub przeciągu.

Podstawowe funkcje systemu iFlow:

  • pomiar i regulacja parametrów takich jak stężenie CO2 i temperatura,
  • pomiar parametrów dotyczących jakości powietrza: VOC i poziomu wilgotności,
  • kontrola obecności w pomieszczeniach,
  • konfiguracja kalendarza zajętości indywidualnie dla każdego pomieszczenia,
  • monitorowanie parametrów pomieszczenia i poprawności działania regulatorów VAV,
  • sterowanie centralą wentylacyjną i optymalizacja układu wentylacyjnego pod względem energochłonności,
  • wbudowany web server do sterowania systemem.

Korzyści z zastosowania systemu iFlow:

  • mniejsze koszty eksploatacji systemu wentylacji,
  • monitorowanie pracy regulatorów VAV i parametrów pomieszczenia,
  • możliwość samodzielnej zmiany parametrów pracy układu z poziomu web serwera,
  • stosowanie dedykowanego rozwiązania ze sprawdzonymi algorytmami sterowania.

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z naszym działem doradców.

Chcesz kupić nasze produkty?

Przejdź na listę dystrybutorów i znajdź dostawcę w swoim województwie.

Zainteresowały
Cię nasze rozwiązania?

Porozmawiajmy
osobiście.