Kontakt
dystrybutorzy
biblioteka BIM
strefa projektanta

Wymiana powietrza w pomieszczeniu –jak wpływa na komfort ludzi w budynku?

Wymiana powietrza w pomieszczeniach

Odpowiednia wymiana powietrza w pomieszczeniu jest niezbędna do zapewnienia komfortu użytkownikom budynku. Około 90proc. czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych o sztucznie wytworzonym klimacie. Dlatego budynki oraz ich wyposażenie techniczne powinny być projektowane i wykonane tak, by zapewnić użytkownikom dogodne warunki klimatyczne.

Jak wymiana powietrza w pomieszczeniach wpływa na komfort ludzi w budynku? Przeciągi czy zbyt wysokie temperatury panujące w pomieszczeniach to problem w wielu obiektach, który powoduje dyskomfort termiczny przebywających w nim ludzi. Nie zawsze pamiętamy o tym, że jakość powietrza wewnętrznego jest również istotnym parametrem wpływającym na dobre samopoczucie użytkowników.

Autor
Monika Sak

Manager ds. kluczowych klientów – SMAY

Wpływ wymiany powietrza w pomieszczeniu na samopoczucie użytkowników

Dobre samopoczucie jest wynikiem równowagi termicznej organizmu człowieka z otoczeniem, czyli sytuacji, gdy nie odczuwamy ani chłodu, ani gorąca. Stan, w którym człowiek odczuwa idealne warunki mikroklimatyczne, nazywa się komfortem cieplnym. Komfort termiczny stanowi niejako połączenie czynników fizycznych (temperatury, wilgotności, prędkości przepływu powietrza, jakości powietrza) oraz psychicznych. Adaptacja do panujących warunków mikroklimatycznych zależy od tempa przemiany materii oraz osobistych preferencji. Jaki jest zatem wpływ wentylacji na zdrowie?

Organizacja wymiany powietrza w pomieszczeniach na potrzeby użytkowników

Każdy człowiek ma indywidualne wymagania klimatyczne, dlatego nie da się usatysfakcjonować wszystkich osób przebywających w danym pomieszczeniu. Niemniej jednak udało się wprowadzić ogólne zasady dot. projektowania, dzięki którym można stworzyć komfortowe budynki, przynajmniej dla większości użytkowników. Na odczuwanie komfortu znacząco wpływa temperatura oraz prędkość ruchu powietrza w strefie przebywania ludzi. Właśnie dlatego zapewnienie chociażby minimalnej wymiany powietrza w pomieszczeniu jest niezbędne. Dyskomfort termiczny odczuwamy, gdy poziom aktywności nie jest zbyt wysoki, natomiast strumień powietrza nawiewanego wywołuje przeciąg, a stosunkowo niewielkiej ilości wytworzonej energii towarzyszy bardzo szybka utrata ciepła.

Wymiana powietrza w pomieszczeniu dzięki odpowiedniej wentylacji

Badanie jakości powietrza pozwala ocenić poziom substancji, które wdychamy ze względu na ochronę zdrowia ludzi. W rzeczywistości odpowiednio zaprojektowana, wykonana i wyregulowana instalacja wentylacyjna jest zupełnie niezauważalna dla użytkownika. Właściwa wymiana powietrza w pomieszczeniu wywiera istotny wpływ na komfort użytkowników budynku. Dlatego bardzo ważny jest prawidłowy dobór nawiewników, które stanowią najważniejszy element kształtujący rozdział powietrza. Bogata oferta SMAY daje projektantom możliwość doboru właściwych rozwiązań oraz zaprojektowania systemu wentylacji do każdego typu pomieszczeń.

Wymiana powietrza w pomieszczeniach - 1

Wymiana powietrza w pomieszczeniach a syndrom chorego budynku

Bardzo ważnym parametrem wpływającym na dobre samopoczucie użytkowników jest jakość powietrza wewnętrznego. Według WHO powietrze wewnątrz pomieszczeń zamkniętych wpływa na zdrowie ludzi i zwierząt intensywniej niż powietrze zewnętrzne, mimo że mogłoby się wydawać, że to ostatnie jest bardziej zanieczyszczone. Najbardziej charakterystyczny przykład niewłaściwej jakości powietrza w pomieszczeniach to syndrom chorego budynku ang. Sick Building Syndrome. Ten temat, wciąż badany, wiąże się z problemami zdrowotnymi osób przebywających w budynkach. Syndrom chorego budynku jest uznawany za nową jednostkę chorobotwórczą, powodującą poważne zagrożenia zdrowotne.

Nieodpowiednia wymiana powietrza w pomieszczeniach przyczyną syndromu chorego budynku?

Określenie „Sick Building Syndrome” pojawiło się w pismach medycznych pod koniec lat 70. ubiegłego wieku. Pojęcie to obejmuje różne dolegliwości zdrowotne, których występowanie łączy się z przebywaniem ludzi w konkretnych pomieszczeniach zamkniętych. Stan zdrowia człowieka zależy od czasu narażenia, od rodzaju czynnika oraz liczby mikroorganizmów obecnych w powietrzu. Najczęstszym przenośnikiem czynników biologicznych (bakterii, pleśni, innych grzybów, pyłków roślin) w powietrzu są bioareozole, zawierające elementy biologiczne i krople wody. Zła jakość powietrza wynika również z obecności zanieczyszczeń chemicznych zawartych w materiałach budowlanych, wyposażeniu wnętrz, urządzeniach biurowych oraz wszelkiego rodzaju środkach chemicznych, które emitują bardzo szkodliwe związki VOC (volatile organic compounds).

Syndrom chorego budynku – objawy

Wśród podstawowych objawów, które wiążą się z przebywaniem w „chorym budynku”, WHO wymienia dolegliwości takie jak:

  • senność,
  • zmęczenie,
  • zawroty głowy,
  • drażliwość,
  • zaburzenia pamięci,
  • szybkie i łatwe męczenie się,
  • częste przeziębienia,
  • podrażnienie błon śluzowych oczu, nosa, krtani, gardła,
  • zaczerwienienie skóry,
  • objawy zbliżone do astmy: ucisk w klatce piersiowej, duszności.

Trudno jednoznacznie określić, które zanieczyszczenia powodują jedynie dyskomfort, a które mogą prowadzić do choroby. Syndrom chorego budynku jest najbardziej charakterystycznym wynikiem nieodpowiedniej wymiany powietrza w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi.

Podstawowe funkcje systemu iFlow:

  • pomiar i regulacja parametrów takich jak stężenie CO2 i temperatura,
  • pomiar parametrów dotyczących jakości powietrza: VOC i poziomu wilgotności,
  • kontrola obecności w pomieszczeniach,
  • konfiguracja kalendarza zajętości indywidualnie dla każdego pomieszczenia,
  • monitorowanie parametrów pomieszczenia i poprawności działania regulatorów VAV,
  • sterowanie centralą wentylacyjną i optymalizacja układu wentylacyjnego pod względem energochłonności,
  • wbudowany web server do sterowania systemem.

Korzyści z zastosowania systemu iFlow:

  • mniejsze koszty eksploatacji systemu wentylacji,
  • monitorowanie pracy regulatorów VAV i parametrów pomieszczenia,
  • możliwość samodzielnej zmiany parametrów pracy układu z poziomu web serwera,
  • stosowanie dedykowanego rozwiązania ze sprawdzonymi algorytmami sterowania.

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z naszym działem doradców.

Dlaczego zapewnienie odpowiedniej wymiany powietrza w budynkach jest niezbędne dla zdrowia?

Niesprawna wentylacja lub jej całkowity brak prowadzi do niewłaściwej cyrkulacji powietrza wewnątrz obiektu. Badanie jakości oraz wymiana powietrza w pomieszczeniach biurowych pozwala zmniejszyć uczucie dyskomfortu. Podstawowym zadaniem systemów wentylacyjnych jest usuwanie wydychanego przez ludzi dwutlenku węgla, którego objętość w powietrzu o dobrej jakości może wynosić maksymalnie 0,1proc. (w większych stężeniach związek ten szkodzi zdrowiu, a nawet może być zabójczy). Prawidłowa zawartość tlenu to minimum 20proc. Celem wietrzenia pomieszczeń jest usuwanie pary wodnej, a także utrzymywanie wilgotności powietrza na poziomie pomiędzy 30proc. a 70proc. Jeśli powietrze będzie zbyt suche, pojawią się problemy z oddychaniem, a intensywna praca wzrokowa, głównie osób noszących soczewki kontaktowe, może prowadzić do odczucia dyskomfortu. Jeżeli jednak powietrze będzie zbyt wilgotne, stworzymy dobre warunki do rozwoju mikroorganizmów. Ściany budynku, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie „oddychają” – odprowadzają na zewnątrz budynku jedynie około 1–3proc. wilgoci. Niemal cała wilgoć musi być usuwana z budynku przez wentylację, np. poprzez pracujące okresowo wentylatory wyciągowe lub wywiewniki.

Wpływ wentylacji na zdrowie – jakie są współczesne rozwiązania wentylacyjne?

Od czasu pojawienia się energooszczędnych technologii budowlanych architekci koncentrują się na metodach, które pozwalają ograniczyć straty ciepła w budynkach oraz zapobiegać syndromowi chorego budynku. Osiąga się to za pomocą szczelnych okien i drzwi. Buduje się coraz grubsze warstwy izolacyjne w ścianach, chroniąc je nie tylko przed wpływem wiatru, ale także przed eksfiltracją pary wodnej, co jest uważane za zjawisko negatywne. Domy są szczelne w znacznie większym stopniu niż dawniej, a to przyczynia się do zwiększonej koncentracji zanieczyszczeń powietrza. Każdego dnia ludzie narażają się na kontakt z kurzem, pyłkami, zarodnikami pleśni i zanieczyszczeniami chemicznymi, uwalnianymi przez materiały budowlane, a także wyposażenie wnętrz i sprzęt. Ponadto podczas prania, gotowania, kąpieli itp. ludzie wydychają dwutlenek węgla i parę wodną, które stanowią znaczące źródło wilgoci.

Wymiana powietrza w pomieszczeniu – BHP i standardy w biurach

Określona przepisami ilość wymiany powietrza w pomieszczeniu biurowym stała się zrozumiałym wymogiem. Wentylacja mechaniczna zapewnia dostarczanie wymaganej ilości świeżego powietrza, usuwa nadmiar wilgoci z wnętrza i wymusza cyrkulację powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych. Ponadto, dzięki zastosowaniu filtrów w układach wentylacji w biurze, kurz oraz pyłki nie przedostają się do powietrza w pomieszczeniach, zmniejszając tym samym ryzyko alergii. Dodatkowo dzięki zagwarantowaniu stałej wymiany powietrza możliwe jest zachowanie odpowiedniej jego wilgotności (poniżej 45proc.), co ogranicza rozmnażanie się roztoczy zimą oraz pozytywnie wpływa na kondycję środowiska wewnętrznego.

Wymagana wymiana powietrza w pomieszczeniach gwarancją zdrowia użytkowników

Wpływ wentylacji na zdrowie ma ogromne znaczenie. Klimat pomieszczeń, w których spędzamy znaczną część dnia, ma kolosalny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Projektanci i użytkownicy często nie zdają sobie sprawy, jak odczuwalny stan cieplny może obniżyć poziom życia i stać się nieoczekiwanym źródłem różnego rodzaju schorzeń. Dopływ świeżego powietrza oraz minimalizowanie zanieczyszczeń już u źródeł są równie ważne i tylko razem zapewnią zdrową oraz komfortową przestrzeń życia.

Bądź na bieżąco

Chcesz wiedzieć więcej o znaczeniu wentylacji dla komfortu użytkowników budynków? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco:




Chcesz kupić nasze produkty?

Przejdź na listę dystrybutorów i znajdź dostawcę w swoim województwie.

Zainteresowały
Cię nasze rozwiązania?

Porozmawiajmy
osobiście.