Kontakt
dystrybutorzy
biblioteka BIM
strefa projektanta

Energooszczędność zespołu wentylator-silnik-przetwornica, czyli wysokosprawny układ SMAY z silnikiem w klasie IE4

wentylatory osiowe SMAY z silnikiem IE4

Branżę HVAC czekają zmiany. Dotyczą one klasy sprawności silników wykorzystywanych m.in. w wentylatorach o dużej mocy. Choć rozporządzenie obejmuje silniki o mocy 75–200 kW, to w SMAY oferujemy silnik IE4 również dla urządzeń bytowych typu SFL/M. Jak stworzyliśmy układ o najwyższej sprawności całkowitej i najniższym zapotrzebowaniu na moc?

Autor
Michał Ścierski

Manager ds. produktów OEM i Wentylatorów – SMAY

Zmiany w sektorze HVAC – silniki w klasie sprawności IE4

W najbliższym czasie sektor HVAC czekają wielkie zmiany związane z silnikami do wentylatorów. Chodzi o drugi etap Rozporządzenia (UE) 2019/1781 ustanawiające wymogi dotyczące ekoprojektu dla silników elektrycznych i układów bezstopniowej regulacji obrotów. Oznacza to, że silniki o mocach od 75 kW do 200 kW obowiązkowo będą musiały mieć klasę sprawności IE4. Nasze wentylatory dużych mocy typu JET FAN SEF(R) oraz SEF(U), przeznaczone przede wszystkim do tuneli, wyposażone są już w silniki o wyższej klasie sprawności, zgodnie z najnowszymi wytycznymi.

Niższe koszty eksploatacji dzięki wentylatorom osiowym o podwyższonej sprawności

Jesteśmy świadomi ogromnej odpowiedzialności przedsiębiorstw produkcyjnych w kwestii zrównoważonego rozwoju, dlatego wprowadziliśmy do oferty silniki o klasie IE4 dla urządzeń bytowych typu SFL/M, czyli wentylatorów osiowych o podwyższonej sprawności. Unijne rozporządzenie nie nakłada takiego obowiązku, jednak w SMAY wykorzystujemy najnowsze osiągnięcia techniczne, by przyczyniać się do ograniczenia śladu węglowego i oferować energooszczędne rozwiązania z zakresu bezpiecznej wentylacji, które znacząco obniżają koszty eksploatacji.

Silnik IE4 w wentylatorach osiowych SMAY

Wentylatory bytowe z rodziny SFL pracują w zakresie mocy, który pozwala na dalsze korzystanie z klasy IE3, lecz w SMAY już teraz umożliwiamy zamówienie wentylatorów z silnikami o klasie wyższej niż ta narzucona przez przepisy. Nasi doradcy z pewnością przybliżą Ci korzyści, jakie płyną z używania wentylatorów SMAY i pomagają znacząco obniżyć koszty eksploatacji.

Wentylator SMAY z silnikiem IE4 sterowany przetwornicą Danfoss

Na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań związanych zarówno z wentylatorami, jak i silnikami oraz falownikami. Dział techniczny SMAY dokładnie wyselekcjonował podzespoły układu wentylator-silnik-falownik, tak aby każdy element składowy cechował się najmniejszymi stratami. Takie działanie w konsekwencji daje układ o najwyższej sprawności całkowitej i najniższym zapotrzebowaniu na moc i znacząco obniża koszty eksploatacji.

v4-sm-wentylatory-osiowe-1200x1200-pl

Najmniejsze straty energetyczne elementów układu

Jeżeli porównamy rozwiązania techniczne obsługujące dokładnie taki sam punkt pracy zespołu produkowanego przez SMAY z innymi urządzeniami na rynku, wnioski nasuwają się same – to energooszczędność na miarę nowoczesnych rozwiązań.

Wysoka energooszczędność zespołu: wentylator-silnik-przetwornica

Oszczędności na samej różnicy zużycia prądu kilkukrotnie przewyższają cenę produktów, zatem złudna oszczędność na etapie zakupu w rzeczywistości oznacza koszt, jakim są utracone korzyści wynikające z eksploatacji energooszczędnych urządzeń.

W porównaniu z pozostałymi ofertami dostępnymi na rynku wysokosprawny układ SMAY z wentylatorem osiowym oddymiającym z silnikiem w klasie sprawności IE4 to:

  • niższe zapotrzebowanie na moc wirnika – 21 kW,
  • podwyższona sprawność działania wentylatora – nawet o 86%,
  • wysoka sprawność przetwornicy – 98%,
  • obniżona strata mocy wentylatora – nawet o 60% w stosunku do podobnych rozwiązań na rynku,
  • około 45 tys. zł oszczędności rocznie*.

*Obliczone dla 8760 godzin pracy wentylatora innego producenta/konkurencji.

Bądź na bieżąco
Chcesz kupić nasze produkty?

Przejdź na listę dystrybutorów i znajdź dostawcę w swoim województwie.

Zainteresowały
Cię nasze rozwiązania?

Porozmawiajmy
osobiście.