Kontakt
dystrybutorzy
biblioteka BIM
strefa projektanta

Regulacja strumieni powietrza w instalacji wentylacyjnej

regulacja strumieni powietrza w instalacji wentylacyjnej

Jak odpowiednio wyregulować strumienie powietrza w instalacji wentylacyjnej? Kiedy wykorzystać regulatory CAV? Niejeden projektant zastanawia się nad najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Do regulacji strumieni powietrza w instalacji wentylacyjnej można podejść na kilka sposobów, poniżej wymieniamy te najskuteczniejsze.

Kryzowanie i przepustnice regulacyjne – manualny sposób regulacji strumieni powietrza w instalacji wentylacyjnej

Jednym z najprostszych sposobów regulacji strumieni powietrza w instalacji wentylacyjnej jest zastosowanie kryzowania lub przepustnic regulacyjnych. Ten sposób wymaga jednak dużej ilości pracy już podczas samego uruchamiania systemu wentylacji i manualnego regulowania instalacji. Na etapie użytkowania każda zmiana regulacji wymaga ręcznego przestawiania urządzeń i pomiarów wydajności, co okazuje się czasochłonne i niewygodne w późniejszej eksploatacji. Dodatkowo wiąże się to z dodatkowymi kosztami robocizny na etapie użytkowania obiektu. Innym, dużo bardziej komfortowym rozwiązaniem jest zastosowanie regulatorów zmiennego przepływu typu VAV lub stałego przepływu CAV.

Odpowiednia regulacja strumieni powietrza za pomocą regulatorów CAV

W systemach wentylacyjnych, w których strumień powietrza nie musi zmieniać się w czasie, dobrze sprawdzą się regulatory stałego przepływu CAV, na przykład prostokątne regulatory RCP-P oraz okrągłe regulatory RCP-R firmy SMAY. Ich największą zaletą jest to, że nie wymagają doprowadzenia zasilania elektrycznego.

Jak zastosować regulatory powietrza CAV w praktyce?

W przypadku prostego systemu wentylacji na nawiewie do każdego pomieszczenia można zainstalować oddzielny regulator z rodziny RCP. Takie rozwiązanie pozwala w prosty sposób regulować strumień powietrza dostarczanego do każdej przestrzeni na założonym poziomie. Regulacja stałej wydajności przepływu umożliwia łatwe wprowadzanie zmian w trakcie eksploatacji. Tę funkcję można wykorzystać, gdy zmieni się przeznaczenie danego pomieszczenia lub założona liczba użytkowników.

Precyzyjna konstrukcja zamiast zasilania elektrycznego

Regulacja strumienia na założonym poziomie jest realizowana poprzez precyzyjną konstrukcję mechanizmu regulatora, a właściwą nastawę wybiera się w prosty sposób – odpowiednio ustawiając wskaźnik na obudowie. Wskaźnik można ustawiać dowolnie w zakresie prędkości od 2 m/s do 10 m/s. Raz ustawioną nastawę można zmienić ręcznie podczas eksploatowania instalacji. Precyzyjna konstrukcja regulatorów pozwala utrzymać pożądany przepływ niezależnie od ciśnienia panującego w instalacji. Mechanizm regulatora ma za zadanie przymknięcie przegrody przy wzroście ciśnienia oraz jej otwarcie, gdy różnica ciśnienia jest niewielka.

Specyfika działania regulatorów

Dla przykładu ograniczenie strumienia powietrza dostarczanego do jednego pomieszczenia wymaga zmiany nastawy tylko na jednym regulatorze obsługującym to konkretne pomieszczenie. Regulatory, które obsługują inne pomieszczenia, wykryją zmianę ciśnienia w instalacji i automatycznie przymkną przegrody, aby ilość powietrza dostarczana do innych pomieszczeń nie uległa zmianie. Jeżeli niezbędna jest częsta zmiana nastaw, regulatory mogą być opcjonalnie wyposażone w siłowniki elektryczne.

Zalety regulatorów CAV:

Regulacja strumieni powietrza w instalacji wentylacyjnej za pomocą regulatorów CAV to komfortowe rozwiązanie, które niesie za sobą wiele istotnych zalet zarówno na etapie projektowania, jak i wdrożenia oraz późniejszego użytkowania systemu wentylacji. Dlaczego warto postawić na regulatory stałego przepływu CAV? Oto najistotniejsze atuty:

  • Energooszczędność

Urządzenia nie wymagają zasilania w energię elektryczną, dzięki czemu eksploatacja pozostaje oszczędna.

  • Skuteczna regulacja

Regulatory firmy SMAY są w stanie skutecznie regulować przepływ w instalacji, gdy różnica ciśnienia po obu stronach regulatora jest nie większa niż 500 Pa.

  • Dokładność

W większości nastaw dokładność regulacji charakteryzuje się błędem nie większym niż 10% w przedstawionym zakresie ciśnienia.

  • Małe prawdopodobieństwo błędu

Tylko utrzymywanie prędkości na poziomie 2–3 m/s wiąże się z większym błędem, jednak nie przekracza on 20%. Rozwiązanie to zaleca się w sytuacji, gdy strumień powietrza pozostaje stały w długim okresie i nie są wymagane częste zmiany strumieni dostarczanych do pomieszczeń.

Bądź na bieżąco

Chcesz wiedzieć więcej na temat optymalnych rozwiązań przy doborze oraz projektowaniu instalacji wentylacyjnych? Zapisz się do naszego newslettera:




Autor
Izabela Tekielak-Skałka

Kierownik Działu Badań i Analiz CFD – SMAY

Chcesz kupić nasze produkty?

Przejdź na listę dystrybutorów i znajdź dostawcę w swoim województwie.

Zainteresowały
Cię nasze rozwiązania?

Porozmawiajmy
osobiście.