Wentylacja w garażu. Jaki system wentylacji wybrać?
Jaka wentylacja w garażu podziemnym jest najlepszym rozwiązaniem? Podczas wyboru odpowiedniego systemu warto wziąć pod uwagę kilka aspektów. Oczywiście najistotniejsze jest bezpieczeństwo. Poznaj systemy wentylacji garaży przeznaczone do stosowania w garażach zamkniętych i specyfikę ich działania.
Ograniczona ilość przestrzeni pod inwestycję spowodowała, że w naszym kraju coraz popularniejsze stało się budowanie pod budynkami garaży podziemnych. Jest to szczególnie popularne w centrach dużych miast, w których liczba miejsc postojowych przy ulicach jest znacznie mniejsza od ilości kierowców szukających miejsc postojowych, co wpłynęło na popularyzację parkingów podziemnych oraz wielopoziomowych.
Wentylacja w garażu – przepisy
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w przypadku, gdy strefa pożarowa garażu zamkniętego nie posiada bezpośredniego wjazdu lub wyjazdu z budynku lub gdy jej powierzchnia przekracza 1500 m2, należy stosować instalację wentylacji oddymiającej uruchamianą za pomocą systemu wykrywania dymu. Zastosowanie instalacji oddymiającej powinno zapewnić, że w przypadku wystąpienia pożaru dym oraz gazowe produkty spalania zostaną usunięte z garażu, dzięki czemu możliwa będzie ewakuacja ludzi oraz zmniejszenie strat materialnych.
Bezpieczna wentylacja hali garażowej
Systemy wentylacji garażu powinny również wspomagać ekipy straży pożarnej w trakcie akcji gaśniczej – poprzez odprowadzenie dymu i ciepła z garażu możliwe jest obniżenie temperatury oraz utrzymanie większej widoczności, dzięki czemu straż łatwiej zlokalizuje miejsce pożaru i przystąpi do działań gaśniczych.
Wentylacja garażu – ilość powietrza i ciągły ruch
Poza funkcją oddymiania systemy wentylacji garaży podziemnych mają do spełnienia drugą, nie mniej ważną funkcję. W trakcie normalnego funkcjonowania garażu instalacja powinna wspomagać przewietrzanie, aby możliwe było usunięcie spalin i innych szkodliwych gazów z jego przestrzeni. Zapewnienie ciągłego ruchu powietrza w garażu zabezpiecza przed tworzeniem się „stref martwych”, w których mogłyby gromadzić się szkodliwe substancje. Jest to najważniejsza rola instalacji wentylacyjnej, wpływająca na codzienny komfort użytkowników.
Jaka wentylacja w garażu? Systemy wentylacji garaży SMAY
Mając na uwadze powyższe potrzeby, firma SMAY wprowadziła do swojej oferty nowe grupy produktów, umożliwiające kompleksowe zabezpieczenie garaży poprzez ich odpowiednią wentylację. Pierwszą z nich jest system kanałów oddymiających (SDS – Smay Duct System). SDS to system poziomych kanałów i kształtek prostokątnych wykonanych ze stali ocynkowanej o wymiarze maksymalnym 2500 x 1250 mm. Aby możliwe było wyprodukowanie kanałów w tak dużych rozmiarach ich konstrukcja została wzmocniona poprzez system dedykowanych usztywnień.
Wentylacja w garażu – warunki techniczne
Kanały zostały przebadane pod kątem odporności ogniowej w laboratorium ITB, co stanowiło podstawę do uzyskania dla nich Aprobaty Technicznej. Pozytywny wynik badań ogniowych uzyskały również akcesoria stosowane w instalacjach, które zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 121017 zostały zbadane razem z kanałem. W skład przebadanych komponentów wchodziły tłumiki produkowane w tych samych wymiarach, co kanały, drzwi rewizyjne o wymiarze nie przekraczającym 300 x 300 mm oraz kratki nawiewne i wywiewne, które opcjonalnie mogą być wyposażone w przepustnice umożliwiającą regulację stopnia otwarcia od 45 do 90o.
System SDS – kompletny system kanałów oddymiających
Umożliwienie kompensacji wydłużeń liniowych, spowodowanych wzrostem temperatury w warunkach pożaru, jest możliwe dzięki zastosowaniu kompensatorów SDS-KEP wykonanych ze specjalnej włókniny zszytej nićmi odpornymi na działanie wysokich temperatur. W skład SDS wchodzi również system uszczelnień i zawieszeń dedykowany do kanałów oddymiających. Dzięki temu system SDS jest kompletnym systemem kanałów wraz ze wszystkimi akcesoriami potrzebnymi do wykonania kompletnej sieci kanałów oddymiających.
Wentylacja w garażu zamkniętym
Firma SMAY przygotowała również ofertę dla garaży zamkniętych, w których ze względu na małą wysokość nie można zastosować wentylacji kanałowej. Bezpieczeństwo pożarowe garażu zostało zapewnione przez wentylatory strumieniowe SCF, czyli Safety Carpark Fan.
Wentylatory strumieniowe SCF
W podstawowej wersji wykonania wentylatory charakteryzują się długością 1850 mm i są wykonane w trzech wielkościach średnic: 315, 355 oraz 400 mm. Opcjonalnie istnieje możliwość wyposażenia ich w kierownice, umożliwiające zmianę kąta nawiewania powietrza w zakresie od 0 do 20o, co umożliwia ominięcie lokalnych przeszkód, takich jak belki pod stropem oraz uniknięcie zjawiska Coanda (przyklejenie strumienia powietrza do stropu). Wentylatory serii SCF produkowane są w wersji rewersyjnej.
Rysunek 2. Wentylator strumieniowy SCF 355
Bezpieczny garaż? Wentylacja strumieniowa
Stosowanie w naszym kraju wentylacji strumieniowej jest dość kontrowersyjne, gdyż można usłyszeć głosy, iż jest ona nieskuteczna. Opinie te mogły być jednak oparte na pojedynczych przykładach złej realizacji, co nie powinno wpływać na niekorzystną ocenę całej wentylacji strumieniowej. Problemy przy ocenie pracy wentylacji strumieniowej pojawiają się już przy opracowywaniu koncepcji projektu. Na tym etapie przyjmuje się, że skuteczność projektowanego systemu powinna zostać potwierdzona przez symulacje komputerowe. Aby móc je wykonać poprawnie trzeba dysponować danymi pozwalającymi na ich sprawdzenie.
Wentylacja w garażu – obliczenia i symulacje komputerowe
W Polsce symulacje może wykonywać każdy i nie ma żadnych wymagań do oceny ich wiarygodności. Jednak w niektórych Krajach, jak chociażby w Zjednoczonych Emiratach Arabskich przepisy wymagają, aby do raportu z symulacji CFD dołączony był oddzielny raport przedstawiający porównanie profilu wypływu określonego w trakcie badań fizykalnych dla pojedynczego wentylatora strumieniowego z profilem uzyskanym w wyniku symulacji CFD.
Tylko po uzyskaniu zadowalającego porównania można wykonywać symulacje dla całego systemu. Takie wymaganie powinno funkcjonować również w Polsce, lecz aby było to możliwe producenci wentylatorów strumieniowych powinni dostarczać dane dotyczące rozpływu powietrza i zasięgu strugi za wentylatorem.
Wykres 1. Profil prędkości w osi wentylatora strumieniowego SCF 355 pracującego w kierunku podstawowym.
Wybór wentylacji w garażu – badanie rozpływu powietrza
Wychodząc naprzeciwko tym potrzebom firma SMAY rozpoczęła badania rozpływu strug za wentylatorami serii SCF. Rozpływ powietrza jest jedną z najistotniejszych informacji, jakie powinny być brane pod uwagę w trakcie doboru wentylatorów. Potwierdzają to dotychczasowe badania pokazujące, że dwa wentylatory o tej samej średnicy i zbliżonych parametrach, takich jak moc i siła ciągu, będą miały inny zasięg strugi, co wynika z różnic w zawirowaniu strugi za wentylatorem.
Znając charakterystykę rozpływu powietrza za wentylatorem strumieniowym możliwe jest odwzorowanie jej podczas prowadzenia symulacji komputerowych, a tym samym uzyskanie wiarygodnych wyników symulacji oraz poprawnie działającej wykonanej w rzeczywistości instalacji.