Kontakt
dystrybutorzy
biblioteka BIM
strefa projektanta

Zużycie energii w systemach HVAC – sprawdzone metody i nowinki techniczne 

Zużycie energii w systemach HVAC – sprawdzone metody i nowinki techniczne 

Przeważającą część czasu ludzie spędzają w pomieszczeniach zamkniętych. Przebywamy głównie w domach, mieszkaniach, ale także w biurach czy centrach handlowych, co przekłada się na ilość zużywanej energii w tych przestrzeniach. Szybko rosnące zużycie energii na świecie wzbudza obawy związane z wyczerpywaniem się jej zasobów czy z trudnościami w jej dostawach. Analizowane są również aspekty związane ze skutkami zużycia energii dla środowiska. Jak rynek odpowiada na te obawy? Innowacyjne produkty oparte na OZE z powodzeniem wzbogacają portfolio firm, które rozwijają się zgodnie z ideą zrównoważonego budownictwa.

Wskaźniki zużycia energii

Globalny udział budynków w zużyciu energii stale rośnie, osiągając wartości od 20% do 40% w krajach rozwiniętychi. Na rysunku 1 zamieszczono wykres prezentujący globalne wskaźniki zużycia energii końcowej w 2019 roku w budynkach w porównaniu do innych sektorów. Zużycie energii w budynkach oscyluje na poziomie 35% w odniesieniu do globalnego zapotrzebowania na energię końcową i tym samym przekracza zapotrzebowanie w innych głównych sektorach, to jest przemyśle (32%) i transporcie (28%).

Porównując zużycie energii w Unii Europejskiej UE-28 z okresu 2000–2015 wskaźniki układają się odmiennie, ale i tak uwidaczniają istotne znaczenie zużycia energii w budynkach. Rysunek 2 pokazuje porównanie zużycia energii w UE w rokßu 2000 (pierścień wewnętrzny) do wskaźnika zużycia z 2015 roku (pierścień zewnętrzny).

Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu BuildVent

Jak wygląda zużycie energii w poszczególnych sektorach?

Na przestrzeni szesnastu lat proporcje zużycia energii w poszczególnych sektorach w UE się zmieniały. Stosunek zużycia energii w budynkach z 32% spadł na 26%, a większe znaczenie przejęło zapotrzebowanie na energię w transporcie (wzrost z 27% w 2000 roku do 34% w roku 2015).

Cel UE w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych

UE zobowiązała się do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku, co narzuca konieczność powstania do tego czasu energooszczędnych budynków o niskiej emisji dwutlenku węgla lub wręcz zerowej emisji. Cel UE w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku zakłada co najmniej 55-procentową redukcję w porównaniu z poziomem z roku 1990iv. Oznacza to konieczność wdrożenia na szerszą skalę obecnie stosowanych rozwiązań służących ograniczeniu zużycia energii, ale także opracowania nowych.

Kwestia efektywności energetycznej budynków

Energia dostarczana do budynków wykorzystywana jest głównie na ogrzewanie, chłodzenie, oświetlanie. Wzrost liczby ludności, rosnące wymagania co do poziomu komfortu w pomieszczeniach, ale również długość czasu spędzanego w budynkach istotnie wpływają na zapotrzebowanie na energię. Z tego powodu efektywność energetyczna budynków pozostaje ważnym celem polityki energetycznej zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.

W budynkach szczególnie znaczący jest wzrost zużycia energii przez systemy HVAC (heating, ventilation, air conditioning), niektóre źródła mówią o 50-procentowym zużyciu energii w budynkach właśnie na ten cel. Oczywiście współczynniki te różnią się w zależności od przeznaczenia budynku, ale znaczenie ma też kraj, w którym zlokalizowany jest budynek.

Jak zredukować zużycie energii w systemach HVAC?

Przeczytaj cały artykuł w najnowszym wydaniu magazynu BuildVent i zobacz porównanie procentowego zapotrzebowania na energię końcową w budynkach mieszkalnych oraz usługowych w USA oraz w Unii Europejskiej. W artykule przyglądamy się nowinkom technicznym poświęconym redukcji zużycia energii w systemach HVAC, a autorka dr inż. Joanna Halibart odpowiada na pytanie czy sterowalna wentylacja przynosi realne oszczędności.

PRZECZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ
Chcesz kupić nasze produkty?

Przejdź na listę dystrybutorów i znajdź dostawcę w swoim województwie.

Zainteresowały
Cię nasze rozwiązania?

Porozmawiajmy
osobiście.