Kontakt
dystrybutorzy
biblioteka BIM
strefa projektanta

Jakość powietrza wewnętrznego i syndrom chorego budynku

syndrom-chorego-budynku

Syndrom chorego budynku a problem zanieczyszczenia mikrobiologicznego powietrza wewnątrz pomieszczeń

Badania pokazują, że koncentracja zanieczyszczeń mikrobiologicznych powietrza w pomieszczeniach może być od dwóch do pięciu razy większa niż na zewnątrz budynku. Niewłaściwa jakość powietrza w pomieszczeniach może się przyczynić do tzw. syndromu chorego budynku. Pod tym pojęciem kryje się zespół problemów zdrowotnych takich jak bóle i zawroty głowy, omdlenia czy trudności z oddychaniem. Rodzaje tych dolegliwości zależą od liczby mikroorganizmów we wdychanym powietrzu, czasu trwania ekspozycji oraz indywidualnej reakcji układu immunologicznego człowieka. Syndrom choregu budynku ma ogromny wpływ na to, jak czujemy się w pomieszczeniach. Jakość wdychanego powietrza wpływa również na poziom koncentracji, ogólne samopoczucie, a tym samym na efektywność pracy czy nauki. W tym kontekście dbałość o mikroklimat budynku i jakość powietrza nabiera istotnego znaczenia.

Autor
Monika Garbacz

Doradca techniczno-handlowy – SMAY

Wymagania stawiane systemom wentylacji a syndrom chorego budynku

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wentylacja powinna zapewniać odpowiednią jakość środowiska wewnętrznego, w tym wymianę powietrza, jego czystość, właściwą temperaturę i wilgotność względną. Instalacja odpowiada za usunięcie z pomieszczeń zużytego powietrza, w którym gromadzą się rozmaite zanieczyszczenia, a także – co ważne – za doprowadzenie na jego miejsce czystego powietrza z zewnątrz. Systemy wentylacji powinny zatem dbać o wysoką jakość powietrza, komfort cieplny i efektywność energetyczną, jednocześnie zapobiegając potencjalnym problemom z zanieczyszczonym powietrzem wewnętrznym.

syndrom-chorego-budynku

Filtry ELIXAIR w walce z syndromem chorego budynku

W systemach wentylacji mechanicznej należy przeprowadzać systematyczne czynności serwisowe, których użytkownik nie zawsze jest świadomy. Zaniedbania mogą̨ prowadzić do niepożądanych skutków, które wpływają na zdrowie mieszkańców i użytkowników. Firma SMAY proponuje inteligentne rozwiązania do użytku komercyjnego i prywatnego. Ich cele to kontrola i poprawa jakości powietrza w pomieszczeniach.

Filtry elektrostatyczne ELIXAIR zmniejszają poziom zanieczyszczeń oraz gwarantują wymaganą jakość powietrza w biurach, pomieszczeniach prywatnych, salach operacyjnych i laboratoriach. Zasada działania nanofiltrów opiera się na najskuteczniejszej, elektrostatycznej metodzie oczyszczania powietrza. W przeciwieństwie do filtrów typu HEPA nanooczyszczacze ELIXAIR nie wykorzystują w procesie oczyszczania powietrza filtrów włókninowych, na których może dojść do namnażania się drobnoustrojów. Zgromadzony w filtrze osad jest biologicznie neutralny, a urządzenie wystarczy umyć pod bieżącą wodą.

syndrom-chorego-budynku

Rys.1. Działanie różnego rodzaju filtrów powietrza.

Dzięki zastosowaniu filtrów w układach wentylacji kurz, pyłki i drobnoustroje nie przedostają się do powietrza, zmniejszając tym samym ryzyko alergii. Filtry kanałowe precyzyjnie wyłapują i unieszkodliwiają do 99,8% wszystkich zanieczyszczeń z powietrza, w tym również najdrobniejszych nanocząstek o wielkości nawet 0,03 μm. Dodatkowo filtr z węglem aktywowanym usuwa znaczną ilość szkodliwych gazów oraz zapachów przedostających się do budynku z powietrzem zewnętrznym.

Filtry zabezpieczają także samą instalację wentylacyjną, ponieważ wychwytują zanieczyszczenia, które mogą prowadzić do uszkodzeń systemu.

Kontrola i ocena czystości mikrobiologicznej powietrza, a także odpowiednio zaprojektowana wentylacja zapewnią komfort i bezpieczeństwo użytkowników w budynkach o różnym przeznaczeniu.

Autor: Monika Garbacz, wsparcie dla architektów i projektantów.

Wentylacja na żądanie - 1
Podstawowe funkcje systemu iFlow:
  • pomiar i regulacja parametrów takich jak stężenie CO2 i temperatura,
  • pomiar parametrów dotyczących jakości powietrza: VOC i poziomu wilgotności,
  • kontrola obecności w pomieszczeniach,
  • konfiguracja kalendarza zajętości indywidualnie dla każdego pomieszczenia,
  • monitorowanie parametrów pomieszczenia i poprawności działania regulatorów VAV,
  • sterowanie centralą wentylacyjną i optymalizacja układu wentylacyjnego pod względem energochłonności,
  • wbudowany web server do sterowania systemem.
Korzyści z zastosowania systemu iFlow:
  • niższy pobór energii na wentylację budynków
  • większy komfort dla użytkowników pomieszczeń
  • przepływ powietrza dostosowany do zapotrzebowania – optymalizacja emisyjności co2
  • monitorowanie pracy regulatorów VAV i parametrów pomieszczenia,
  • możliwość samodzielnej zmiany parametrów pracy układu z poziomu web serwera,
  • stosowanie dedykowanego rozwiązania ze sprawdzonymi algorytmami sterowania.
Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z naszym działem doradców.
Chcesz kupić nasze produkty?

Przejdź na listę dystrybutorów i znajdź dostawcę w swoim województwie.

Zainteresowały
Cię nasze rozwiązania?

Porozmawiajmy
osobiście.