Kontakt
dystrybutorzy
biblioteka BIM
strefa projektanta

Uniwersalne zastosowanie wentylatorów oddymiających SEF(V) i SEF(R) w projektach

wentylatory oddymiające SEF(V) i SEF(R) w projektach

Zaprojektowanie instalacji wentylacyjnej zależy od wielu złożonych czynników, z którymi zmaga się projektant na każdym etapie inwestycji. Użycie produktów wentylacyjnych, które można elastycznie dostosować do różnego typu instalacji, minimalizuje ryzyko wystąpienia błędów na etapie montażu i optymalizuje proces projektowania.

Projektujesz? Sprawdź, kiedy najlepiej zastosować oddymiające wentylatory osiowe od SMAY. Wentylatory SEF(V) i SEF(R) to dobry wybór ze względu nie tylko na jakość wykonania i wysoką sprawność energetyczną, ale również na uniwersalne zastosowanie projektowe.

Mało miejsca? Zastosuj montaż pionowy wentylatorów SEF(V) i SEF(R) w projekcie

montaż elastyczny i sztywny pionowo wentylatorów SEF

Projektanci instalacji sanitarnych często zbyt wiele czasu poświęcają doborowi odpowiednich produktów wentylacyjnych tak, by zmieściły się one w konkretnym projekcie. Niestety architekci często minimalizują przestrzeń na instalację wentylacyjną. Z tego powodu trudno dobrać wyroby, które nie tylko charakteryzują się odpowiednią specyfiką działania, ale także mieszczą się w przeznaczonym w obiekcie miejscu. Wentylatory SEF(V) i SEF (R) mają certyfikację także w przypadku montażu w pionie. To niewątpliwa zaleta pod kątem dopasowania tego produktu do konkretnego projektu instalacji wentylacyjnej. Dlaczego?

Większa powierzchnia użytkowa budynku

Certyfikowany montaż pionowy wentylatorów SEF umożliwia umieszczenie ich w wyrzutni terenowej, co dzięki braku szachtów w budynku zwiększa powierzchnię użytkową danego obiektu. Projektując instalację wentylacyjną, aby zaoszczędzić miejsce, umieść wentylatory SEF w pozycji pionowej.

Bezpośrednie umiejscowienie wentylatorów w szachcie

Dzięki montażowi w pionie wentylatory można umieścić bezpośrednio w szachcie wentylacyjnym. Takie rozwiązanie projektowe pozwala uniknąć modyfikacji zamysłu architektonicznego i sprawia, że elementy wentylacyjne są ukryte w przeznaczonym do tego miejscu w projekcie budynku.

Bezpośrednie oddymianie garaży

Wentylatory mogą być zamontowane w komorze rozprężnej. Zapewnia to oddymianie bezpośrednio z garażu.

Gwarancja niezawodności układu

Zastanawiasz się, czy pionowo umieszczone wentylatory SEF(V) i SEF(R) w projekcie będą działały prawidłowo? Certyfikacja montażu wentylatorów w pionie daje gwarancję, że niezawodność układu będzie zachowana.

Wszechstronność w zastosowaniu wentylatorów SEF dzięki 100-procentowej rewersji

Wentylatory SEF od SMAY są rewersyjne. To dobra wiadomość dla projektantów HVAC ze względu na wszechstronne zastosowanie tych wyrobów w projektach. Rewersja pozwala na zainstalowanie wentylatorów w różnego typu obiektach i zapewnienie pracy w obu kierunkach (oddymianie/kompensacja). Pod kątem projektowania ich największe zalety to:

  • Wysokosprawny, w 100% rewersyjny wentylator SEF(R) gwarantuje zbilansowany strumień powietrza w obu kierunkach przepływu.
  • Aerodynamiczne profile łopatek wentylatorów znacząco obniżają ich zapotrzebowanie na moc, co sprzyja energooszczędności projektowanej instalacji.

Większa sprawność i parametry przepływowe dzięki zastosowaniu wentylatorów SEF w projektach

Wentylator SEF(V)GV dzięki kierownicy prostuje strumień, co sprawia, że struga powietrza ma jednolity kształt i nie występują ewentualne dodatkowe zawirowania bezpośrednio za wentylatorem. Takie rozwiązanie znacznie zwiększa sprawność oraz parametry przepływowe i niweluje występowanie dodatkowych strat ciśnienia w instalacji bezpośrednio za wentylatorem, które trudno przewidzieć. Ich stosowanie jest zalecane w instalacjach, w których niewymagana jest wysoka rewersyjność układu, a także wtedy, kiedy znaczna część oporów instalacji znajduje się po tłocznej stronie.

W jaki sposób wentylator SEF(V) redukuje koszty eksploatacji?

Wentylator SEF(V) jest wyposażony w kierownice powietrza, które umożliwiają odzyskanie znacznej części ciśnienia statycznego generowanego przez wirnik wentylatora osiowego. Dzięki ich zastosowaniu wentylatory cechują się wysokimi parametrami przepływowymi przy niskim zapotrzebowaniu na moc, co znacząco redukuje koszty eksploatacji tych urządzeń. Do instalacji po stronie tłocznej rekomendujemy kierownice, ponieważ znacznie redukują one zawirowania na wylocie z wentylatora, które mogą w znacznym stopniu zwiększać straty ciśnienia w przewodach (liniowe i miejscowe).

sef(v) wentylator osiowy bez kierownicy

Eliminuj hałas, straty ciśnienia i spadki wydajności z wentylatorem SEF(R)

Wentylatory w 100% rewersyjne są powszechnie uznawane za niskosprawne, ponieważ w pewnej części tych produktów łopatki mocuje się naprzemiennie i obraca się je względem siebie o 180°. Taka praktyka powoduje dodatkową wewnętrzną stratę wydajności (ok. 15%) i ciśnienia (ok. 30%) oraz nadmierną emisję hałasu.

Idealny kształt wirnika wentylatora gwarancją wysokiej wydajności

Co więcej, jest to rozwiązanie niekorzystne ze względu na dodatkowe obciążenie dynamiczne spowodowane niejednorodnym napływem na wieniec wirnika. To może przyspieszać zużycie zmęczeniowe wirnika wentylatora. Zdarza się, że łopatki są tłoczone z blachy, więc nie ma możliwości zastosowania aerodynamicznych profili, co również pogarsza parametry i zwiększa hałas. Inżynierowie ze SMAY pochylili się nad profilem łopatek i zaprojektowali innowacyjny kształt wirnika, dzięki czemu problem hałasu i spadku wydajności został wyeliminowany.

Aerodynamiczne profile łopatek wentylatorów SEF(R)

Dzięki aerodynamicznie wyprofilowanym, symetrycznym łopatkom dodatkowe straty nie występują, a sprawność energetyczna utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Wirniki wentylatorów SEF(R) są wynikiem wieloletniej pracy inżynierów nad idealnym kształtem wirnika i zapewniają dokładnie taki sam przepływ w obu kierunkach przy zachowaniu wysokiej sprawności energetycznej oraz niskiej emisji hałasu.

Dwufunkcyjne wentylatory SEF od SMAY

Co więcej, wentylatory SEF są dwufunkcyjne, co umożliwia ich pracę w funkcji zarówno pożarowej, jak i bytowej. Są w pełni przystosowane do pracy z falownikiem, dzięki czemu układ może dynamicznie się przystosować nawet w przypadku wymaganych kilku punktów pracy. Wentylatory SEF(R) są w standardzie wyposażone w czujniki PTC, a wentylator SEF(V) można w nie wyposażyć opcjonalnie.

Bądź na bieżąco

Chcesz wiedzieć więcej na temat optymalnych rozwiązań przy projektowaniu instalacji wentylacyjnych? Zapisz się do naszego newslettera:
Chcesz kupić nasze produkty?

Przejdź na listę dystrybutorów i znajdź dostawcę w swoim województwie.

Zainteresowały
Cię nasze rozwiązania?

Porozmawiajmy
osobiście.