Kontakt
dystrybutorzy
biblioteka BIM
strefa projektanta

Budownictwo energooszczędne i Demand Controlled Ventilation

Wentylacja na żądanie
W jaki sposób sektor budowlany powinien spełniać rosnące wymogi dotyczące poprawy jakości warunków środowiska wewnętrznego i optymalizacji zużycia energii elektrycznej? Jak budować energooszczędne budynki? Z pomocą przychodzą innowacyjne rozwiązania w zakresie wentylacji mechanicznej, takie jak iFlow.

Wentylacja na żądanie (Demand Controlled Ventilation) przynosi wiele korzyści zarówno użytkownikom, jak i administratorom budynków 

Rosnąca świadomość ekologiczna inwestorów oraz wzrastające koszty eksploatacyjne budynków przyczyniły się do popularyzacji budownictwa energooszczędnego. W Europie sektor budowlany jest odpowiedzialny za większość gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery, dlatego zrównoważone budownictwo będzie odgrywać coraz większe znaczenie, szczególnie w kontekście obowiązywania dyrektywy unijnej w zakresie niskiej emisyjności i charakterystyki energetycznej budynków.

Wskazuje się, że blisko 85% wyprodukowanej energii zostaje wykorzystane w budynkach. Energia zużywana jest do ogrzewania, chłodzenia, oświetlenia czy podgrzewu ciepłej wody użytkowej, a także wentylacji pomieszczeń. Zapotrzebowanie na energię można zmniejszyć, stosując wydajne systemy grzewcze czy wentylacyjne. Projekt i realizacja budynku energooszczędnego stanowią nie lada wyzwanie dla współczesnych architektów i budowlańców. Szczególnie dotyczy to budownictwa mieszkalnego. Nowe przepisy wymagają staranności oraz zastosowania wysokiej jakości nowoczesnych rozwiązań energooszczędnych. Wymagania co do charakterystyk energetycznych budynków szczegółowo określa dyrektywa unijna 2018/844/EU, wprowadzając zmiany w istniejących dyrektywach EPBD oraz EED. Jej głównym założeniem jest wyposażenie infrastruktury technicznej w automatykę, która poprawia jakość warunków środowiska wewnętrznego i optymalizuje zużycie energii elektrycznej. Inne rozwiązania wspominają o wentylacji higrosterowanej, jednak najlepszą odpowiedzią jest stosowanie systemów wentylacyjnych, które automatycznie dostosowuję przepływ powietrza do ilości osób w pomieszczeniu, stanu powietrza czy statusu otwarcia okien lub drzwi. To właśnie wentylacja na żądanie jest odpowiedzą na rosnące zapotrzebowanie na energooszczędność i pozwoli spełnić nowe wymagania w zakresie budownictwa energooszczędnego i niskiej emisyjności. Takie rozwiązania można z powodzeniem stosować zarówno w budownictwie komercyjnym jak i w budynkach mieszkalnych, wielo- i jednorodzinnych

Autor
Monika Garbacz

Doradca techniczno-handlowy – SMAY

Odpowiedzią jest innowacyjne rozwiązanie w zakresie wentylacji mechanicznej dostosowującej się do zmieniającego się zapotrzebowania.

Z myślą o zmieniających się oczekiwaniach rynku europejskiego i nowych przepisach unijnych firma SMAY proponuje innowacyjne rozwiązanie w zakresie wentylacji mechanicznej – system indywidualnej wentylacji na żądanie (Demand Controlled Ventillation) -system iFlow. System ten powstał z myślą o zoptymalizowaniu pracy układu wentylacyjnego w budynkach z wykorzystaniem regulatorów przepływu objętościowego VAV.

Odpowiednia ilość powietrza dostarczonego przez system wentylacji stanowi ważny czynnik w tworzeniu właściwego klimatu w pomieszczeniach. Nawiewana ilość powietrza zależy nie tylko od typu obsługiwanych pomieszczeń, ale również od liczby przebywających w nich osób. Obiekty takie jak szkoły, biurowce, szpitale czy muzea charakteryzują się zmienną frekwencją zależnie od pory dnia czy pory roku. Nie sposób jednoznacznie określić wymaganej ilości nawiewanego powietrza, biorąc pod uwagę liczbę czynników wpływających na zmienny wydatek powietrza. Wymagania związane z niską energochłonnością budynków dotyczą stosowania metod dynamicznie zmieniających parametry.

System Demand Controlled Ventilation to przyszłość zrównoważonego budownictwa

Do tego typu rozwiązań należą systemy oznaczane aktualnie jako DVC – Demand Controlled Ventilation (wentylacja na żądanie). Analiza różnych sygnałów (aktualna temperatura panująca w pomieszczeniu, stężenie CO2, godziny pracy użytkowników, informacje z czujników obecności czy czujników otwarcia okien) daje możliwość dostosowania wydajności wentylacji do aktualnego zapotrzebowania. W ten sposób został zaprojektowany system iFlow. Zapewnia on użytkownikom budynku duży komfort, a zarazem daje gwarancję największej oszczędności eksploatacyjnej.

Wentylacja na żądanie to energooszczędność, komfort i wygoda

By oszczędności energii były jak największe, ilość dostarczonego powietrza powinna być dostosowana do zmiennej obecności osób w ciągu dnia. Warto zredukować ilość powietrza nawiewanego do pustych pomieszczeń. Mniejsze ilości dostarczanego powietrza oznaczają mniejsze opory w sieci kanałów oraz podzespołów central klimatyzacyjnych. Przy wentylatorach wyposażonych w falownik przekłada się to na znaczące oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. By zmniejszyć ilość dostarczonego powietrza, przewody nawiewne i wywiewne należy wyposażyć w regulator VAV. Regulatory na podstawie sygnału zewnętrznego dostosowują ilość powietrza w przewodach wentylacyjnych. Wartość przepływającego powietrza można uzależnić od stężenia CO2 w pomieszczeniach, które jest wprost proporcjonalne do liczby osób. Jednak aby wentylacja działała prawidłowo, każda odnoga kanału wentylacyjnego powinna być wyposażona w regulator. Natomiast w pomieszczeniach,
w których można ustalić niezmienną wartość nawiewanego powietrza, regulatory VAV trzeba zastąpić regulatorami CAV, które w sposób mechaniczny bez dodatkowej energii elektrycznej utrzymują stałą wartość przepływu.

System iFlow i regulatory przepływu powietrza optymalizują pracę wentylacji

Regulator RVL-R w połączeniu z systemem iFlow doskonale wpasowuje się w ideę energooszczędności w wentylacji, gwarantując redukcję ilości nawiewanego powietrza zależnie od liczby osób przebywających w pomieszczeniu. System został wyposażony w czujnik stężenia CO2, zintegrowany z czujnikiem temperatury, czujki ruchu oraz w centralną jednostkę sterującą. Jest bardzo przyjazny w obsłudze, zarówno dla administratora, jak i użytkowników budynku, zapewniając możliwość zmiany parametrów w obrębie pomieszczenia. System dąży do całkowitego otwarcia przepustnic regulatorów, co w efekcie przekłada się na maksymalne możliwe zmniejszenie obrotów wentylatora. Zapewnia to optymalne zużycie energii elektrycznej przez silnik wentylatora. Mniejszy przepływ powietrza to także dłuższy czas użytkowania filtrów powietrza, czyli realna oszczędność.

System iFlow idealnie wpisuje się w nowe trendy budownictwa energooszczędnego. Zapewnia oszczędność energii elektrycznej oraz cieplnej, równolegle utrzymując komfort użytkowników budynku. System iFlow wykorzystuje najważniejsze funkcje systemu BMS, może być z powodzeniem wykorzystywany jako system niezależny wszędzie tam, gdzie rozbudowany BMS nie jest wymagany. Idąc z duchem czasu, umożliwiliśmy obsługę systemu z każdego miejsca budynku – dzięki aplikacjom na smartfon lub tablet.

Wentylacja na żądanie - 1
Podstawowe funkcje systemu iFlow:
  • pomiar i regulacja parametrów takich jak stężenie CO2 i temperatura,
  • pomiar parametrów dotyczących jakości powietrza: VOC i poziomu wilgotności,
  • kontrola obecności w pomieszczeniach,
  • konfiguracja kalendarza zajętości indywidualnie dla każdego pomieszczenia,
  • monitorowanie parametrów pomieszczenia i poprawności działania regulatorów VAV,
  • sterowanie centralą wentylacyjną i optymalizacja układu wentylacyjnego pod względem energochłonności,
  • wbudowany web server do sterowania systemem.
Korzyści z zastosowania systemu iFlow:
  • niższy pobór energii na wentylację budynków
  • większy komfort dla użytkowników pomieszczeń
  • przepływ powietrza dostosowany do zapotrzebowania – optymalizacja emisyjności co2
  • monitorowanie pracy regulatorów VAV i parametrów pomieszczenia,
  • możliwość samodzielnej zmiany parametrów pracy układu z poziomu web serwera,
  • stosowanie dedykowanego rozwiązania ze sprawdzonymi algorytmami sterowania.
Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z naszym działem doradców.
Chcesz kupić nasze produkty?

Przejdź na listę dystrybutorów i znajdź dostawcę w swoim województwie.

Zainteresowały
Cię nasze rozwiązania?

Porozmawiajmy
osobiście.