Zdrowie dla naszych dzieci — poprawa jakości powietrza w szkołach i przedszkolach
13 września 2024 roku w gmachu Senatu RP odbyła się konferencja na rzecz poprawy jakości powietrza w szkołach i innych placówkach oświatowych. Naukowcy z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i eksperci zdrowia publicznego przedstawili najnowsze badania dotyczące jakości powietrza w pomieszczeniach i jej wpływu na zdrowie społeczne. W SMAY mamy na to rozwiązania.
Konferencja w Senacie RP poświęcona poprawie jakości powietrza w szkołach
Czy jest coś ważniejszego niż zdrowie dla naszych dzieci? W SMAY doskonale zdajemy sobie sprawę ze słabej jakości powietrza w placówkach szkolnych. Znamy realia i wiemy, jak zmienić powietrze na lepsze! 13 września 2024 roku w gmachu Senatu RP odbyła się konferencja z udziałem m.in. Wicemarszałkini Magdaleny Biejat oraz Dyrektorki Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia — Kariny Szewczyk, na której poruszono znaczenie świeżego powietrza w szkołach i salach dydaktycznych. Swoje doświadczenia w tym zakresie prezentowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju reprezentowane przez dr inż. Mariusza Skwarczyńskiego oraz dr inż. Sławomirę Dumałę. Eksperci wygłosili referat pt. „Założenia i efekty realizacji przedsięwzięcia NCBR “Wentylacja dla szkół i domów”.
Jakość powietrza kluczowa dla zdrowia dzieci
Magdalena Biejat, Wicemarszałkini Senatu RP podczas otwarcia konferencji podkreśliła, że kwestie związane z jakością powietrza w szkołach i placówkach oświatowych mogą wydawać się tematem niszowym. W jej ocenie są jednak kluczowe ze względu na zdrowie naszych dzieci i ograniczanie zakażeń chorobowych przenoszonych drogą powietrzną. Podjęta na temat jakości powietrza w szkołach debata oraz realne działania NCBR dają dużą nadzieję na zmiany w zakresie jakości powietrza w placówkach edukacyjnych.
Rozwiązania wentylacyjne SMAY dla szkół i placówek oświatowych
Dobra jakość powietrza jest kluczowa dla zdrowia dzieci — podkreślono to podczas konferencji w Senacie RP. Przeprowadzone przez naukowców i ekspertów zdrowia publicznego badania wyraźnie wskazują potrzebę zwiększania społecznej świadomości odnośnie zagrożeń wynikających z zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach zamkniętych. Działania na rzecz czystego powietrza w placówkach edukacyjnych są obecnie koniecznie — dlatego przygotowaliśmy rozwiązania wentylacyjne SMAY dla szkół i placówek oświatowych.
System rekuperacji iSCHOOL od SMAY
W ramach współpracy z NCBR firma SMAY miała możliwość realizacji projektu rekuperacji i implementacji rozwiązania w jednej ze szkół wskazanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W wyniku prac w szkole w Niepołomicach został zabudowany system rekuperacji iSCHOOL, pozwalający na dostarczenie świeżego powietrza do 6 sal lekcyjnych i 2 korytarzy. Jak to działa? Powietrze usuwane z każdej sali przepływa przez wymiennik, zapewniający odzyskanie co najmniej 80% zarówno energii, jak i wilgoci z powietrza usuwanego z pomieszczenia i przekazanie tej energii do powietrza nawiewanego.
System iSCHOOL to nie tylko wentylacja, ale również system sterowania zaworami głowic termostatycznych. Wdrożenie głowic pozwala na zmniejszenie ilości energii potrzebnej do zachowania odpowiednich parametrów w salach lekcyjnych, które dodatkowo są stale monitorowane poprzez Szkolny System Zarządzający. Ponadto system zapewnia również usuwanie zanieczyszczonego powietrza z sal, dzięki czemu możliwe jest usunięcie wydychanego dwutlenku węgla. Co ważne, system iSCHOOL jest bardzo cichy – jego hałas nie przekracza 40 dB(A).
Elektrostatyczne oczyszczanie powietrza z systemem SMAY iNAC®
Podczas realizacji projektu dla szkół doszliśmy do wielu wniosków. Jednym z najważniejszych jest fakt, że klasyczna filtracja powietrza jest w obecnych realiach nie do zaakceptowania poprzez generowanie licznych odpadów (zużytych filtrów). W związku z tym równolegle rozwijaliśmy nasz unikatowy system SMAY iNAC® do elektrostatycznego oczyszczania powietrza. W systemie tym wychwytywanie niechcianych cząstek takich jak: wirusy, bakterie, pleśnie, grzyby, alergeny czy SMOG odbywa się dzięki unikatowym filtracyjnym wkładom elektrostatycznym, a nie za pomocą wkładów filtracyjnych, potocznie nazywanych „HEPA”. Dzięki zastosowanej technologii SMAY iNAC® wkłady filtrując powietrze z zanieczyszczeń, zatrzymują je i całkowicie neutralizują bioaktywność wszystkich cząstek.
Powietrze czyste i… zjonizowane ujemnie
Jakość powietrza ulega znacznej poprawie za sprawą prądu elektrycznego, który przepływa przez wkład zbierający cząstki. Już po przepuszczeniu powietrza przez wkłady elektrostatyczne powietrze wypływa czyste oraz zjonizowane ujemnie, co dodatkowo pozytywnie wpływa na nasze organizmy. Jednocześnie technologia SMAY iNAC® dzięki zastosowaniu elektrostatyki nie generuje konieczności zakupu wymiennych, klasycznych wkładów filtracyjnych. Wystarczy co jakiś czas umyć je pod bieżącą wodą, osuszyć i włożyć ponownie do urządzenia. Taki sposób filtracji sprawia, że podczas całego okresu użytkowania naszych systemów filtracji SMAY iNAC® możemy zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.
NEF900 z technologią elektrostatyczną SMAY iNAC®
Dedykowaną jednostką dla szkół, przedszkoli, żłobków i pozostałych jednostek publicznych jest NEF900 — najnowszy produkt wyposażony w technologię elektrostatyczną SMAY iNAC®, który już wkrótce będzie dostępny w sprzedaży. NEF900 to jednostka naścienna, która po włączeniu, działając w trybie pracy wewnętrznej, przefiltruje wszystkie zanieczyszczenia z powietrza: zarówno te, które dostały się do klas z zewnątrz, jaki i te, które wydychane są przez dzieci.
Konstrukcja NEF900 zapewnia bardzo cichą pracę, energooszczędność i doskonałą skuteczność filtracji (99,99%). Dodatkowo jednostka gwarantuje ekologiczność poprzez zastosowanie stałych, niewymiennych, ale zmywalnych wkładów elektrostatycznych — co z kolei przekłada się na dużą oszczędność. Dzięki zastosowanej technologii i elektrostatycznym wkładom filtracyjnym wielokrotnego użycia nie są generowane odpady w postaci tradycyjnych wkładów “HEPA”, a to obniża koszty eksploatacyjne urządzenia. Parametry pracy jaki i skuteczność filtracji zostały potwierdzone w niezależnych badaniach na Politechnice Lubelskiej.
Czas na poprawę… jakości powietrza w placówkach oświatowych
Poprawa jakości powietrza w placówkach szkolnych jest kluczowa zarówno dla rozwoju naszych dzieci, jak i dla rozwoju gospodarczego czy ochrony zdrowia młodych Polek i Polaków. Pora, aby temat słabej jakości powietrza w szkołach stał się głównym tematem rozważań politycznych i społecznych, a także nurtem konkretnych zmian w zakresie wdrażania kompleksowych działań na rzecz czystego powietrza w placówkach oświatowych.