Kontakt
dystrybutorzy
biblioteka BIM
strefa projektanta

Najczęstsze błędy w montażu klap przeciwpożarowych wyposażonych w siłowniki

Najczęstsze błędy w montażu klap przeciwpożarowych i siłowników

Nieprawidłowy montaż siłowników i klap przeciwpożarowych często powoduje usterki, które nie są pozytywnie rozpatrywane przez serwis. Nieumiejętne osadzenie produktów lub montaż w nieprzystosowanym miejscu prowadzą do awarii urządzeń, które nie są wynikiem ich niewłaściwego wykonania, tylko błędów montażowych. Jak przeprowadzić prawidłowy montaż klap przeciwpożarowych? Zobacz, jakich błędów należy unikać.

Montaż klap przeciwpożarowych – jak tego NIE robić?

Odpowiedni montaż klap przeciwpożarowych ma wpływ na ich prawidłowe funkcjonowanie. Klapy ppoż. są odpowiedzialne za powstrzymanie rozprzestrzeniania się ognia, dymu i temperatury w przypadku zagrożenia pożarowego oraz transport gorących gazów – dlatego powinny być zamontowane w należyty sposób. Błędy w montażu klap przeciwpożarowych i siłowników mogą skutkować ich nieefektywnym działaniem. Jak NIE montować klap ppoż. i siłowników? Lista błędów przy montażu jest długa, a przykłady prowizorycznych rozwiązań szokują.

Błędy w montażu klap ppoż. i siłowników

Błędy w montażu klap przeciwpożarowych i siłowników mogą być tragiczne w skutkach. Niewłaściwie zamontowana klapa może nie zadziałać prawidłowo i nie odciąć strefy objętej pożarem w przypadku zagrożenia. Właśnie dlatego kwestia montażu klap jest tak istotna. Jakich błędów unikać? Sporządziliśmy listę najczęstszych omyłek, których należy unikać podczas montowania siłowników i klap przeciwpożarowych.

Niezabezpieczenie siłownika przed zalaniem

Po zamontowaniu klapy w przegrodzie, podczas jej obróbki i wykańczania wnętrza (np. tynkowania), siłownik nie zostaje zabezpieczony foliowym workiem. Podczas tych prac można zalać siłowniki wodą oraz zachlapać je betonem, zaprawą lub klejem. Zarówno producenci siłowników, jak i serwis SMAY odrzucają zgłoszenia reklamacyjne zalanych albo zabrudzonych produktów tego rodzaju. Siłownik jest bardzo ważnym elementem klapy – pełni funkcję napędu przegrody i piór – dlatego należy go utrzymywać w należytej czystości już na etapie budowy.

Montaż klap uniemożliwiający przeprowadzenie serwisu

Poniżej prezentujemy montaż klap przeciwpożarowych, który uniemożliwia przeprowadzenie serwisu i wymianę siłownika bądź termowyzwalacza. Siłowniki zostały zabudowane i znajdują się w ścianach i stropach, nie da się więc ściągnąć ich z osi. A jeżeli już wymiana siłownika jest możliwa, to nie można odkręcić wyzwalacza termicznego od klapy.

Montaż klap bez dostępu do siłownika

Montaż klap bez dostępu do siłownika (ze względu na wysokość i inne instalacje w obiekcie) oznacza niemożność rewizji na kanale. A rewizję należy przeprowadzać podczas okresowych przeglądów klap ppoż., by zweryfikować poprawność działania przegrody oraz jej stan.

Niewłaściwa moc zasilania siłowników

Zasilanie siłowników niewłaściwym napięciem (230 V AC zamiast 24 V DC i napięcie międzyfazowe – 400 V AC – zamiast 230 VAC) skutkuje spaleniem siłowników.

W obiektach wyposażonych w wiele klap przeciwpożarowych lub odcinających zdarza się podanie nieprawidłowego zasilania. W takim wypadku uszkodzeniu ulega znaczna część siłowników podpiętych do linii – ale niekoniecznie wszystkie. Należy zwrócić uwagę, jakie napięcie powinno zasilać siłowniki przy klapach oraz czy na pewno podajemy zasilanie fazy L i neutralny, a nie dwie fazy L.

błędy w montażu klap ppoż.

Uszkodzenia mechaniczne

Podczas montażu klap, zwłaszcza w przypadku klap KTM o małych średnicach, może nastąpić mechaniczne uszkodzenie termowyzwalacza. Zaś nieostrożne obchodzenie się z klapami może doprowadzić do uszkodzenia końcówki termowyzwalacza.

błędy w montażu klap ppoż.

Zabudowanie puszki przyłączeniowej siłowników w wełnie mineralnej

Na zdjęciu widzimy błąd w montażu polegający na zabudowaniu siłownika wełną mineralną. Uniemożliwia to prawidłowe działanie urządzenia i bezpieczny dostęp do niego w przypadku awarii i w czasie serwisowania.

błędy w montażu klap ppoż.

Montaż klap w nieprzystosowanych kanałach

Kanały, na których montuje się klapy, pracują i powodują naprężenia w konstrukcji klapy. Jeżeli więc zamontujemy nieodpowiedni kanał, przegroda może się przycinać lub blokować. Błędem jest zamontowanie kanału mniejszego niż wymagany lub przesunięcie go względem klapy w taki sposób, że przegroda podczas otwierania zahacza o kanał.

błędy w montażu klap ppoż.
błędy w montażu klap ppoż.

Montaż klap na zewnątrz budynku z siłownikami niezabezpieczonymi przed warunkami atmosferycznymi

Klapy montowane w ścianie zewnętrznej lub narażone na wilgoć powinny być wykonane w podwyższonym standardzie przez producenta w zakładzie SMAY (między innymi elementy wykonane z płyt powinny być impregnowane). W kontakcie z warunkami atmosferycznymi (większa wilgotność) płyta Promatect zwiększa objętość, przez co przegroda się przycina (nie domyka), a sama płyta traci swoje właściwości użytkowe. W każdym przypadku należy wyeliminować możliwość bezpośredniego opadu atmosferycznego do wnętrza klapy poprzez zastosowanie odpowiedniej czerpni.

Problem dotyczy również klap montowanych w garażach, gdzie na etapie budowy występuje duża wilgotność. Klapy zgodnie z DTR są przeznaczone do montażu w taki sposób, aby układ napędowy (siłownik lub mechanizm sprężynowy) był umieszczony wewnątrz obiektu. Należy pamiętać o zabezpieczeniu siłowników przed warunkami atmosferycznymi w klapach montowanych na zewnątrz, np. przy wylocie z szachtów – (na odcinkach poziomych na dachu). IP54 zabezpiecza przed bryzgami wody, a nie przed opadami deszczu, zwłaszcza intensywnymi i długotrwałymi.

błędy w montażu klap ppoż.

Pominięcie czyszczenia kanałów i szachtów przed uruchomieniem instalacji

Materiały stałe w postaci gruzu, piachu czy metali mogą podejść pod uszczelkę i blokować przegrody. Przed uruchomieniem wentylatorów należy więc wyczyścić kanały, szachty itp., tak aby przepływające powietrze nie niosło ze sobą materiałów obcych, takich jak wspomniane wcześniej metalowe odpady, gruz czy piasek. Ciała obce mogą powodować niepoprawne działanie klapy, a tym samym prowadzić do uszkodzenia przegrody, lamel oraz kół zębatych.

Błędy, które mogą kosztować życie

W kontekście przedstawionych błędów dotyczących montażu klap przeciwpożarowych, kluczowym aspektem jest świadomość i precyzja wykonania. Prawidłowa instalacja i konserwacja tych elementów systemu bezpieczeństwa pożarowego nie tylko zabezpieczają obiekt i jego użytkowników przed skutkami pożaru, ale również zapewniają długotrwałą efektywność i niezawodność działania. Warto więc podkreślić, że stosowanie się do zaleceń producenta, jak również korzystanie z usług doświadczonych instalatorów, to nie tylko kwestia technicznych wymogów, ale również inwestycja w bezpieczeństwo. Każda osoba zaangażowana w proces montażu powinna mieć na uwadze, że od jej pracy zależy funkcjonalność produktów i systemów wentylacyjnych, które w przypadku zagrożenia pożarowego mogą uratować życie i mienie.

Bądź na bieżąco




Chcesz kupić nasze produkty?

Przejdź na listę dystrybutorów i znajdź dostawcę w swoim województwie.

Zainteresowały
Cię nasze rozwiązania?

Porozmawiajmy
osobiście.