Na potrzeby rozwijania naszej witryny korzystamy z plików cookies w celu personalizacji reklam, treści oraz analizowania ruchu na stronie.
Podczas korzystania z naszej strony zostaną zapamiętanie Twoich preferencje, przeglądarka czy lokalizacja. Więcej informacji o plikach cookies i ich funkcjonowaniu znajdziesz w naszej POLITYCE PRYWATNOŚCI.
Kontakt
dystrybutorzy
biblioteka BIM
strefa projektanta

Parę słów o programie doborowym nawiewników

Jak jeszcze możemy Ci pomóc?

Autor
systemów bezpieczeństwa
Joanna Halibart

Z-ca Kierownika Działu Badań i Analiz CFD

Ludzie mają coraz mniej czasu na realizację swoich zadań – zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Deweloperzy budują szybciej niż kiedyś, a projektanci mają coraz mniej czasu na stworzenie projektu. Aby wykonać taką samą pracę prędzej, ale przy utrzymaniu jakości, konieczne są odpowiednio przygotowane materiały do pracy. W naszej branży są to nie tylko karty katalogowe produktów do zastosowania w projekcie lub obiekcie, ale także programy doborowe.

W SMAY wiemy, jak zmienia się sytuacja na rynku. Dlatego dążymy do tego, aby materiały, które przekazujemy klientom, pozwalały łatwo i szybko odnaleźć odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania na temat produktów z oferty SMAY.

By ułatwić pracę projektantów, instalatorów oraz dystrybutorów akcesoriów wentylacyjnych, stworzyliśmy m.in. program doborowy nawiewników,  który wciąż rozwijamy. Obecnie program ułatwia dobór oferowanych przez firmę SMAY nawiewników wirowych z rodziny NS4, NS5, NS8, NS9, NWM oraz nawiewnika szczelinowego NSAL.

program doborowy nawiewników

NS4

NS5

NS8

NSAL

NS9

NWM

Rysunek 1. Nawiewniki ujęte w programie doborowym SMAY

Program do doboru nawiewników można pobrać na stronie SMAY. Dostęp nie wymaga rejestracji ani logowania. Na różnych etapach inwestycji interesariusze potrzebują informacji o różnych parametrach pracy nawiewników. Z tego powodu program ma dwie wersje: podstawową oraz zaawansowaną.

Rysunek 2. Panel wprowadzania danych w programie doborowym nawiewników w wersji podstawowej

Wersja podstawowa programu umożliwia dobór bez podawania szczegółowych danych. Można z niej korzystać nie tylko wtedy, kiedy nie jest znana geometria pomieszczenia, ale także przy podaniu podstawowych informacji o wymiarach pomieszczenia. Wersja zaawansowana wymaga wprowadzenia większej liczby informacji, przy czym dobór pozwala uwzględnić pracę wielu nawiewników jednocześnie.
W programie doborowym nawiewników SMAY można określić parametry pracy urządzenia pod względem parametrów aeroakustycznych (opory i akustyka), a także wskazać zasięg strugi powietrza nawiewanego; dostępna jest wizualizacja rozpływu powietrza wewnątrz pomieszczenia. Określenie zasięgu odbywa się zarówno wtedy, gdy między powietrzem nawiewanym a znajdującym się w pomieszczeniu występuje różnica temperatur, jak i wtedy, gdy takiej różnicy nie ma. Przykład wizualizacji zasięgu strugi przedstawiono na rysunku 3.

Rysunek 3. Wizualizacja zasięgu strugi z programu doborowego SMAY

Wizualizację zasięgu strugi ustawia się  w programie do prędkości granicznej. Użytkownik programu może ją swobodnie określić w zakresie od 0,10 m/s do 0,50 m/s.

Rysunek 4. Prezentacja znaczenia prędkości granicznej vlim w programie doborowym SMAY

W przypadku nawiewników wirowych NS4, NS5, NS8, NS9, NWM w programie da się ustawić parametry dla urządzeń pracujących w funkcji zarówno nawiewu, jak i wywiewu. Dodatkowo w wypadku nawiewnika szczelinowego istnieje możliwość określenia parametrów pracy NSAL dla różnego ustawienia lamel urządzenia. Co warte podkreślenia, dobór jest możliwy dla różnych liczby szczelin i kierunków ich pracy. Dzięki temu można wybrać najlepszy układ i dostosować go do swoich potrzeb. Poniżej zamieszczono grafikę prezentująca możliwe warianty ustawienia kierownic NSAL dla których program doborowy nawiewników SMAY pozwala na określenie parametrów pracy.

Rysunek 5. Warianty ustawienia kierownic w programie doborowym SMAY dla nawiewnika szczelinowego NSAL