Kontakt
dystrybutorzy
biblioteka BIM
strefa projektanta

Projektowanie BIM. Jak pracować z rodzinami Revit SMAY

projektowanie-BIM

Jednym z praktycznych zastosowań w kontroli zaprojektowanych rozwiązań jest sprawdzenie wymaganych przestrzeni do montażu danego urządzenia lub akcesorium w instalacji wentylacyjnej. W przypadku klap przeciwpożarowych rodziny Revit® SMAY zostały przygotowane z myślą o najczęstszych błędach projektantów. Wymagania, które stawia norma PN-EN 1366-2:2015-08, mówią o zachowaniu minimum 200 mm przestrzeni między przeciwpożarowymi klapami odcinającymi instalowanymi w oddzielnych przewodach wentylacyjnych oraz minimum 75 mm pomiędzy przeciwpożarową klapą odcinającą a elementem konstrukcyjnym. Dokumentacja techniczno-ruchowa wskazuje na to, że klapy przeciwpożarowe powinny mieć wystarczającą przestrzeń na obsługę serwisową, czyli np. zdjęcie siłownika. Wszystkie te wymagania zaimplementowaliśmy do rodzin Revit® SMAY. Program w graficzny sposób może informować użytkownika o niezbędnej przestrzeni montażowo-serwisowej w konkretnym projekcie. W jaki sposób się to odbywa?

Projektowanie BIM – widoczność

Jeżeli chcemy, aby takie elementy jak symbol, obszar serwisowy czy komunikat pojawiły się na rysunku to po zaznaczeniu wybranej klapy w przestrzeni modelu, w oknie Właściwości pod kategorią Widoczność wybieramy je za pomocą pola wyboru.

projektowanie-BIM

Wybierając pole „Strefa buforowa – instalacja”, otrzymujemy półprzezroczysty ciemnoniebieski prostopadłościan o wymiarach 20 cm z każdej strony. Jeżeli jakikolwiek element innej instalacji wentylacyjnej wchodzi w ten obszar, jest to cenna informacja. Może się ona okazać niezwykle istotna dla autora projektu, który dzięki niej uniknie błędów już na tym etapie.

projektowanie-BIM
Analogicznie, wybierając pole „Strefa buforowa – przegroda”, otrzymujemy półprzezroczysty jasnoróżowy prostopadłościan o wymiarach po 7,5 cm z każdej strony. Jeżeli w modelu sąsiednia przegroda budowlana (strop, ściana) znajduje się w tym obszarze jest to sygnał dla projektanta, że należy odsunąć klapę od tej przegrody.
projektowanie-BIM

Po zaznaczeniu pola wyboru „obszar serwisowy” wspomniane wcześniej obszary serwisowe wyświetlą się jako półprzezroczyste jasnopomarańczowe elementy. Weryfikacja tych kilku parametrów pozwala na ciągłą kontrolę jakości projektu.

projektowanie-BIM

Dodatkową funkcjonalnością ułatwiającą projektowanie przy wykorzystaniu klap przeciwpożarowych Revit® SMAY jest wymodelowana linia wraz ze znacznikami, która informuje użytkownika o tym, jak głęboko powinna być zamontowana klapa w przegrodzie.

projektowanie-BIM

Wszystkie wspomniane powyżej właściwości po zaznaczeniu pola wyboru wyświetlą się zarówno w widokach planu oraz przekrojach, jak i na rzutach 3D, stanowiąc bardzo wartościowe informacje dla projektanta.

SMAY zaprasza do kontaktu z naszym Działem Projektowym wszystkie osoby zainteresowane pomocą w zakresie modelowania opartego na BIM lub przygotowaniem cyfrowego modelu instalacji. Udostępniliśmy szeroką bibliotekę plików Revit® dla urządzeń wentylacyjnych. Zapraszamy do ich pobrania w Strefie

Projektanta na stronie bim.smay.pl.

Przygotowujemy gotowe rozwiązania techniczne, udzielamy wsparcia technicznego przy złożonych projektach. Chętnie nawiążemy współpracę w projektach z wykorzystaniem rozwiązań chmurowych, Revit® Servera lub modeli lokalnych.

 

Safety Way: innowacyjny system różnicowania ciśnień – drogi ewakuacyjne wolne od dymu i ognia – najwyższy stopień ochrony
System różnicowania ciśnień Safety Way to rozwiązanie dla budynków wielokondygnacyjnych:

  • iSWAY-FC® do różnicowania ciśnienia w systemach kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła,
  • wykorzystanie innowacyjnego algorytmu predykcyjnego,
  • wytrzymały nawet w ekstremalnych warunkach atmosferycznych system Anty Frost,
  • 24-godzinny autotest sprawdzający wszystkie podzespoły,
  • automatyczna adaptacja do zmieniających się warunków podczas eksploatacji obiektu,
  • komunikacja pomiędzy poszczególnymi elementami zestawu i stały monitoring wszystkich jego elementów (regulatory, zdalne czujniki ciśnienia itd.),
  • stały pomiar P-MAC(F) wartości zadanej statycznego ciśnienia różnicowego pomiędzy przestrzenią chronioną i odniesienia.

Pobierz wydanie przewodnia “System różnicowania ciśnień”

różnicowanie-ciśnienia-przewodnik
Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź naszego BLOGA. Nasi eksperci dostarczą Ci pełną bazę wiedzy na temat wentylacji i ochrony przeciwpożarowej.
Potrzebujesz porady? Skontaktuj się z naszym działem doradców.
Bądź z nami na bieżąco:
Chcesz kupić nasze produkty?

Przejdź na listę dystrybutorów i znajdź dostawcę w swoim województwie.

Zainteresowały
Cię nasze rozwiązania?

Porozmawiajmy
osobiście.