Kontakt
dystrybutorzy
biblioteka BIM
strefa projektanta

Przepustnice wentylacyjne – zastosowanie w instalacjach różnego rodzaju

szczelnosc-przepistnic-wentylacyjnych

Głównym zadaniem przepustnic jest odcinanie i regulacja przepływu powietrza w przewodach wentylacyjnych. Przepustnice wentylacyjne to integralna część instalacji wentylacyjnej, która tworzy wraz z kanałami rurociąg wentylacyjny. Dobierając przepustnice do instalacji, powinniśmy zwrócić uwagę na wiele czynników: przeznaczenie pomieszczenia lub obiektu, prędkość i skład chemiczny powietrza, sposób sterowania (ręcznie lub automatycznie), planowany czas eksploatacji i wiele innych.

Zgodnie z aktualnymi przepisami instalacje wentylacji powinny obejmować przepustnice w miejscach umożliwiających swobodną regulację. Zapisy te możemy odnaleźć w Warunkach Technicznych:
„Instalacje wentylacji mechanicznej i klimatyzacji powinny być wyposażone w przepustnice zlokalizowane w miejscach umożliwiających regulację instalacji, a także odcięcie dopływu powietrza zewnętrznego i wypływu powietrza wewnętrznego. Wymaganie to nie dotyczy instalacji mechanicznej wywiewnej, przewidzianej do okresowej pracy jako wentylacja grawitacyjna” . [1]

Przepustnice wentylacyjne – podział

Głównym, a zarazem podstawowym podziałem przepustnic jest rozróżnienie na przepustnice regulacyjne i odcinające. Urządzenia, które spełniają pierwszą funkcję, ograniczają ilość powietrza w kanale. Nie mają one uszczelki na przegrodzie i z tego powodu nie zapewniają odpowiedniej szczelności, gdy są całkowicie zamknięte. Urządzenia odcinające natomiast, ze względu na obecność uszczelek na piórach, mogą całkowicie zablokować przepływ powietrza.

Kolejne kryteria to liczba łopatek przepustnicy oraz jej właściwości kinematyczne. Urządzenia jednopłaszczyznowe mają tylko jedno pióro, wykonane z arkusza blachy. Dzięki takiemu rozwiązaniu przy pełnym otwarciu można zachować dużą powierzchnię efektywną. Dodatkowym plusem jest to, że napęd nie przenosi się na inne pióra, co skutkuje mniejszymi oporami przy otwieraniu i zamykaniu. Niestety ze względu na konstrukcję pióra maksymalny wymiar przepustnic jednopłaszczyznowych to 500 mm. W przepustnicach wielopłaszczyznowych znajduje się zestaw kilku łopatek, w tym jedna napędowa. Ruch obrotowy przekazywany jest na pozostałe pióra za pomocą kół zębatych lub dźwigni połączonych ze sobą cięgnami. W części przepustnic występuje napęd cięgnowy. W takich urządzeniach można stosować kinematykę nie tylko przeciwbieżną (tak jak to jest w przypadku urządzeń z kołami zębatymi), ale również współbieżną.

Przepustnice wentylacyjne wykonujemy z różnego rodzaju materiałów. Jednak głównymi elementami wykorzystywanymi do budowy przepustnic są blachy ocynkowane bądź nierdzewne oraz profile aluminiowe, z których powstają korpusy i lamele.

Oferta SMAY obejmuje przepustnice do przewodów okrągłych i prostokątnych. Istnieje możliwość zastosowania w przepustnicach napędu ręcznego lub elektrycznego.

Różne rodzaje przepustnic wentylacyjnych – różnice i dopasowanie do instalacji

Nie przypadkiem wybór przepustnic firmy SMAY jest tak duży. Dzięki bogatej ofercie jesteśmy w stanie spełnić różnorakie oczekiwania naszych klientów – zarówno tych, którzy zwracają szczególną uwagę na cenę, jak i tych, którzy potrzebują urządzeń pracujących w trudniejszych warunkach.
Przepustnicę PWII można stosować jako urządzenie regulacyjne bądź odcinające. Ma ona koła zębate. Jest dostępna w wersjach ocynkowanej oraz nierdzewnej. To najprostsza przepustnica wielopłaszczyznowa.

Model PWW różni się od przepustnicy PWII rodzajem zastosowanego napędu, który realizowany jest przez zestaw dźwigni i cięgien. Ten produkt występuje w wersjach współbieżnej i przeciwbieżnej.

Przepustnica PWO nie ma elementów plastikowych, dlatego nadaje się do użytku w podwyższonej temperaturze (do 300°C przez 1 h). Może być stosowana jako przepustnica regulacyjna w wersji zarówno nierdzewnej, jak i ocynkowanej.

Przepustnica PW350 również może być używana w podwyższonych temperaturach. Przed krótki czas jest w stanie wytrzymać temperaturę nawet do 350°C.
Do przepustnic szczelnych należy przepustnica PWIIS oraz PWS. Dzięki zastosowaniu specjalnych wkładek bocznych oraz uszczelek igielitowych doskonale pełnią one funkcję urządzeń odcinających. Przepustnica PWS ma niestandardowy rozstaw piór: 165 mm (w pozostałych przepustnicach jest to zwykle 100 mm). Dzięki szerszej obudowie jest to jedyna przepustnica nadająca się do kanałów, w których ciśnienie dochodzi do 2500 Pa (pozostałe przepustnice można stosować do ciśnienia 1000 Pa). Na konstrukcji PWIIS opiera się przepustnica SRC, używana w systemach różnicowania ciśnień. Istnieje możliwość wykonania tej przepustnicy w wersji zewnętrznej z osłoniętym napędem.

Wykorzystanie do budowy przepustnic PS oraz ALM profile aluminiowe gwarantują wysoką szczelność. Dodatkowym atutem jest to, że cały mechanizm ukryty jest wewnątrz profilu co uniemożliwia dostanie się do napędu urządzenia niepożądanych elementów.

Różne rodzaje przepustnic wentylacyjnych — różnice i dopasowanie do instalacji

przepustnice-wentylacyjne

Przepustnica PW3S dzięki uszczelkom bocznym na obudowie zapewnia wysoką szczelność przegrody. Istnieje możliwość wykonania przepustnicy w wersji z blachy ocynkowanej, nierdzewnej, malowanej oraz malowanej w klasie korozyjności C5. Jest to jedyna przepustnica znakowana znakiem budowlanym B.

NOWOŚĆ W OFERCIE!

przepustnice-wentylacyjne

Przepustnica PWII może być stosowana jako regulacyjna bądź odcinająca. Posiada ona koła zębate. Wykonywana jest w wersji ocynkowanej jak również nierdzewnej. Jest ona najprostszą przepustnicą wielopłaszczyznową.

przepustnice-wentylacyjne

Model PWW różni się od przepustnicy PWII rodzajem zastosowanego napędu, który realizowany jest przez zestaw dźwigni i cięgien. Występuje w wersji zarówno współbieżnej i przeciwbieżnej.

przepustnice-wentylacyjne

Przez brak elementów plastikowych w przepustnicy PWO może być ona stosowana w warunkach, w których występuje podwyższona temperatura (do 300°C przez 1h). Może być stosowana jako regulacyjna zarówno w wersji nierdzewnej jak i ocynkowanej.

przepustnice-wentylacyjne

Przepustnice wielopłaszczyznowe PWIIS z łopatkami przeciwbieżnymi stosuje się do regulacji lub zamknięcia przepływu powietrza w przewodach wentyla­cyjnych prostokątnych. Mogą być montowane w centrali klimatyzacyjnej lub w ścianie. Konstrukcja przepustnicy zapewnia szczel­ność w zakresie 3÷4 klasy wg EN-1751.

przepustnice-wentylacyjne

Najlepszym wyborem do stref przeciwwybuchowych jest przepustnica PWIIS-Ex. Rozwiązania zastosowane w jej budowie uniemożliwiają wystąpienie różnicy potencjałów między jej poszczególnymi elementami. Eliminuje to zagrożenie wybuchu wszędzie gdzie mogą wystąpić wybuchowe mieszaniny gazów, par, mgieł i pyłów z powietrzem.

szczelność-przepustnice-wentylacyjne

Przepustnicą wielopłaszczyznową do przewodów okrągłych jest PWR. Składa się ona z dwóch przyłączy okrągłych oraz wkładu, który stanowi jedna z przepustnic prostokątnych.

szczelność-przepustnice-wentylacyjne

Przepustnice jednopłaszczyznową prostokątną reprezentuje model PJA. Tak jak PJB jest on wykonywany zarówno do regulacji jak i odcinania dopływu powietrza ( wersja z dopiskiem -U), w wersji nierdzewnej i ocynkowanej.

szczelnosc-przepustnice-wentylacyjne

Przepustnica soczewkowa IRIS służy do regulacji natężenia przepływu powietrza, poprzez płynną zmianę średnicy wewnętrznej kryzy. Klapa zwrotna zapobiega ucieczce powietrza ciepłego lub przedostawaniu się powietrza zimnego w sytuacji zaniku sprężu, np. kiedy wyłączone są wentylatory kanałowe.

szczelnosc-przepustnice-wentylacyjne

Przepustnica PWS posada niestandardowy rozstaw piór 165mm, w stosunku do pozostałych przepustnic, w których jest to zwykle 100mm. Dzięki poszerzonej obudowie jest to jedyna przepustnica, którą można stosować w kanałach, w których ciśnienie dochodzi do 2500 Pa (pozostałe przepustnice mogą być stosowane do ciśnienia 1000 Pa).

szczelnosc-przepistnic-wentylacyjnych-min

Wykonana z profili aluminiowych przepustnica PS gwarantuje wysoką szczelność. Mechanizm składający się z kół zębatych ukryty jest wewnątrz profilu co uniemożliwia dostanie się do jego wnętrza niepożądanych zabrudzeń.

szczelnosc-przepistnic-wentylacyjnych

Przepustnica ALM wykonana jest z profili aluminiowych. Szerokość piór wynosi 50mm. Istnieje możliwość wykonania przepustnicy w wersji „by-pass” do współpracy z rekuperatorami.

[1] Warunki Techniczne roz. VI, §153, 9, [Wymagania dotyczące przewodów i urządzeń wentylacji mechanicznej i klimatyzacji];

 

Safety Way: innowacyjny system różnicowania ciśnień – drogi ewakuacyjne wolne od dymu i ognia – najwyższy stopień ochrony
System różnicowania ciśnień Safety Way to rozwiązanie dla budynków wielokondygnacyjnych:

  • iSWAY-FC® do różnicowania ciśnienia w systemach kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła,
  • wykorzystanie innowacyjnego algorytmu predykcyjnego,
  • wytrzymały nawet w ekstremalnych warunkach atmosferycznych system Anty Frost,
  • 24-godzinny autotest sprawdzający wszystkie podzespoły,
  • automatyczna adaptacja do zmieniających się warunków podczas eksploatacji obiektu,
  • komunikacja pomiędzy poszczególnymi elementami zestawu i stały monitoring wszystkich jego elementów (regulatory, zdalne czujniki ciśnienia itd.),
  • stały pomiar P-MAC(F) wartości zadanej statycznego ciśnienia różnicowego pomiędzy przestrzenią chronioną i odniesienia.

Pobierz wydanie przewodnia “System różnicowania ciśnień”

różnicowanie-ciśnienia-przewodnik
Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź naszego BLOGA. Nasi eksperci dostarczą Ci pełną bazę wiedzy na temat wentylacji i ochrony przeciwpożarowej.
Potrzebujesz porady? Skontaktuj się z naszym działem doradców.
Bądź z nami na bieżąco:
Chcesz kupić nasze produkty?

Przejdź na listę dystrybutorów i znajdź dostawcę w swoim województwie.

Zainteresowały
Cię nasze rozwiązania?

Porozmawiajmy
osobiście.