Kontakt
dystrybutorzy
biblioteka BIM
strefa projektanta

Świetliki dachowe. Rzuć nowe światło na inwestycję i poczuj się bezpieczniej!

Świetliki dachowe - 1

Autor

Maciej Fiecek

Dyrektor sprzedaży systemów oddymiania i doświetleń dachowych w firmie SMAY Sp. z o.o.

Światło naturalne pozytywnie działa na wzrok, zdecydowanie poprawia samopoczucie oraz – co najważniejsze w obiektach halowych, zdecydowanie poprawia komfort pracy (w porównaniu z pracą przy sztucznym oświetleniu).

Powyższe atuty sprawiają, że coraz większa grupa inwestorów decyduje się na stosowanie świetlików dachowych, dzięki którym w znacznym stopniu redukuje koszty energii elektrycznej. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury mówi o tym, że każdy budynek powinien być doświetlony światłem naturalnym. Świetliki dachowe to dla właścicieli obiektów wielokokubaturowych duże plusy.

„W pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8, natomiast w innym pomieszczeniu, w którym oświetlenie dzienne jest wymagane ze względów na przeznaczenie – co najmniej 1:12”.

Świetliki dachowe SMAY – sposób na doświetlenie obiektów wielkokubaturowych

Obwieszczenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 8 kwietnia 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2019 poz. 1065) Jednak co się kryje pod pojęciem „świetliki dachowe”?

Znaczenie tego terminu jest dość szerokie, ponieważ wyróżniamy:
• świetliki dachowe punktowe o ograniczonych wymiarach (SRD),
• klapy dymowe, które bardzo często oprócz funkcji oddymiania pełnią również funkcję doświetlającą (SCD),
• wyłazy dachowe, które podobnie jak klapy służą jako doświetlenie małych pomieszczeń.

Każdy z tych produktów składa się z profili aluminiowych oraz stalowej podstawy, która może być wykonana z blachy ocynkowanej lub blachy powlekanej w dowolnym kolorze RAL. Przykrycie świetlików dachowych wykonuje się z płyt poliwęglanowych różnej grubości, która zależy od wymaganego współczynnika przenikania ciepła.

Pasma świetlne w halach magazynowych

Z uwagi na aktualne przepisy wszystkie elementy wbudowane w dach, który ma klasyfikację Broof(t1) – dawniej NRO – również powinny być sklasyfikowane jako Broof(t1). Jest to możliwe dzięki użyciu specjalnej płyty poliestrowej, gwarantującej spełnienie tego warunku. Wymienione wyżej rodzaje świetlików warto dobrać do charakteru budynku lub pomieszczeń. Na przykład pasma świetlne doskonale sprawdzają się w halach magazynowych, produkcyjnych oraz budynkach inwentarskich.

Dzięki temu, że pasma świetlne mają nieograniczoną długość, możemy dotrzeć do najbardziej newralgicznych miejsc, które wymagają doświetlenia. Jeżeli montujemy grawitacyjny system oddymiania (przewietrzania), pasma świetlne umożliwiają wbudowanie zarówno klap oddymiających (sterowanych pneumatycznie, elektrycznie), jak i klap przewietrzających stosowanych do codziennej wentylacji hali. Eksperci SMAY służą pomocą i fachową wiedzą przy wyborze odpowiednich pro¬duktów, dopasowanych do budynków i potrzeb klientów.

SED - liniowe pasma świetlne - 3

Optymalne doświetlenie pomieszczeń pozwala na znaczne oszczędności w zużyciu energii przeznaczonej na sztuczne oświetlenie wnętrza obiektu.

• SRD Skylight Roof Device – świetlik dachowy pojedynczy.
• SHD Skylight Hatch Device – świetlik punktowy z funkcją wyłazu.

Bądź z nami na bieżąco:
Chcesz kupić nasze produkty?

Przejdź na listę dystrybutorów i znajdź dostawcę w swoim województwie.

Zainteresowały
Cię nasze rozwiązania?

Porozmawiajmy
osobiście.